Ebola sabab Kanadaga kirish taqiqlanmoqda
So'nggi uch haftada Ebola xavfi yuqori davlatlarda bo'lgan shaxslar 21 kun karantinda bo'lishi kerak.
'Ebola sabab Kanadaga kirish taqiqlanmoqda'ning rasmi
Ebola virusi tarqalishi sababli mamlakatga kirish va immigratsiya tartiblariga vaqtinchalik cheklovlar joriy etilishini ma'lum qilindi.
Kanada hukumati bayonotiga ko'ra, 27 maydan boshlab Ebola xavfi yuqori yoki juda yuqori deb baholanayotgan davlatlar fuqarolari uchun ayrim immigratsiya hujjatlari 90 kun muddatga to'xtatiladi.
Ushbu ro'yxatga hozircha Kongo Demokratik Respublikasi, Uganda va Janubiy Sudan kiritilgan.Kanada hukumati ma'lumotiga ko'ra, avval tasdiqlangan vaqtinchalik yashash vizalari, elektron sayohat ruxsatnomalari yoki doimiy yashash vizalariga ega bo'lgan shaxslar ham mazkur cheklovlar davrida mamlakatga kirish imkoniyatidan mahrum bo'ladi.
Shuningdek, ushbu davlatlarda so'nggi uch hafta davomida bo'lgan Kanada fuqarolari, doimiy residentlar va boshqa xorijiy fuqarolar 21 kun davomida o'zini o'zi karantinda saqlashi shartligi bildirilgan. Agar sayohatchilarda izolyatsiya uchun xavfsiz joy bo'lmasa, ularga maxsus turar joy ajratilishi qayd etilgan.
Kasallik alomatlari aniqlangan shaxslar esa qo'shimcha tekshiruv uchun tibbiyot muassasalarida izolyatsiya qilinadi. Mazkur choralar 30 maydan 29 avgustgacha amal qilishi rejalashtirilgan.Hukumat bayonotida mamlakat jamoatchiligi uchun xavf darajasi hozircha past ekani, biroq Ebola virusining xavfliligi hamda xalqaro epidemiologik vaziyat, jumladan 2026-yilgi FIFA Jahon chempionati hisobga olinib, ehtiyot choralar kuchaytirilayotgani ta'kidlangan.
Rasmiylarga ko'ra, Kanadada hozirgacha Ebola virusining import qilingan holati qayd etilmagan va ayni paytda Shimoliy Amerikada ham kasallik holatlari aniqlanmagan.

Entry to Canada is being banned due to Ebola.
In the last three weeks, persons who have been in countries with high risk of Ebola must be in quarantine for 21 days.
Image of 'Entry to Canada is being banned due to Ebola.'
Due to the spread of the Ebola virus, temporary restrictions on entry and immigration procedures to the country have been announced.
According to a statement by the Canadian government, starting May 27, certain immigration documents for citizens of countries where the Ebola risk is assessed as high or very high will be suspended for 90 days.
This list currently includes the Democratic Republic of the Congo, Uganda, and South Sudan. According to the Canadian government, individuals who previously held approved temporary residence visas, electronic travel authorizations, or permanent residence visas will also be unable to enter the country during these restrictions.
It was also stated that Canadian citizens, permanent residents, and other foreign nationals who have been in these countries during the last three weeks must self-quarantine for 21 days. If travelers do not have a safe place for isolation, it was noted that special accommodation would be provided.
Individuals showing symptoms of the disease will be isolated in medical facilities for further examination. These measures are planned to be in effect from May 30 to August 29. In the government statement, it was emphasized that the risk level for the country's public is currently low, but precautionary measures are being strengthened due to the dangerous nature of the Ebola virus and the international epidemiological situation, including the 2026 FIFA World Cup.
According to officials, no imported cases of the Ebola virus have been recorded in Canada so far, and no cases of the disease have been detected in North America at present.