Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo kam bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3–8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 23–25 daraja, kunduzi 37–39 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22–27 daraja, kunduzi 37–42 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22–27 daraja, kunduzi 37–42 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 34–39 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 9–14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22–27 daraja, kunduzi 37–42 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5–10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 34–39 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 14–19 daraja, kunduzi 25–30 daraja bo‘ladi.

Uzhydromet announced the weather forecast for July 30.
According to this, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3–8 m/s. The temperature will be 23–25 degrees at night and 37–39 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be 22–27 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s, possibly increasing to 13–18 m/s in some places, and may be accompanied by dust storms in certain areas. The temperature will be 22–27 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be 20–25 degrees at night and 34–39 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9–14 m/s. The temperature will be 22–27 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5–10 m/s. The temperature will be 20–25 degrees at night and 34–39 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s, possibly increasing to 13–18 m/s in some places. The temperature will be 14–19 degrees at night and 25–30 degrees during the day.