90 минг доллар пора билан ушланган Когон тумани прокурори 15 йилга қамалди
Февраль ойида Бухоро вилоятининг Когон тумани прокурори Баҳодир Ғуломов 90 минг доллар пора олган вақтида  ушланганди. 2 август куни унга суд ҳукми ўқилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Абидов darakchi.uz'га хабар берди.
Суд ҳукмида келтирилишича, Баҳодир Ғуломов 2024 йилнинг январь ойи бошларида Нажмиддин Нўмонов ва хавфли рецидивист бўлган Зафар Адилов билан жиноий тил бириктирган.
Улар вилоят прокуратураси ўта оғир жиноятларни тергов қилиш бўлими томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилаётган "Когон ёғ-экстракция заводи" АЖ мансабдор шахсларига нисбатан жиноят иши бўйича улардан бирига нисбатан айблов эълон қилмаслик ва жиноий жавобгарликни масаласини ҳал қилишларини айтган. Бунинг учун 100 минг доллар миқдорида пора сўраган.
15 январь куни Ғуломов 100 минг долларни Н.Н. орқали олган. У компанияга алоқадор яна бошқа шахсларни Бухоро вилоят прокуратурасида ишловчи мансабдор шахслар орқали терговга жалб қилмаслик ва жиноий жавобгарликка тортмаслик эвазига такроран 100 минг доллар миқдорида сўраган ва 44 минг долларини олган. Шундан 10 минг долларини А.З. олиб, қолган 34 минг долларини Н.Н. келгусида Баҳодир Ғуломовга бериш учун ўзида сақлаб келган.
13 февраль куни ўтказилган тезкор тадбирда Баҳодир Ғуломов Н.Н. орқали 56 минг долларни олган вақтида далилий ашёлар билан ушланган. Тезкор тадбир давомида Н.Н.нинг Cobalt машинасида қолган 34 минг доллар мавжудлиги аниқланган ва у ҳам расмийлаштириб олинган.
Бундан ташқари, А.З. жиноят ишини ўзининг Бош прокуратурадаги танишлари орқали БП иш юритувига ўтказиб, жиноят ишини тугатиб беришни ваъда қилган. Бунинг учун жами 100 минг доллар сўраган.
40 ёшли Баҳодир Ғуломов 2022 йилнинг апрелидан буён Когон тумани прокурори лавозимида ишлаб келган.
Жиноят ишлари бўйича Самарқанд шаҳри судининг ҳукмига кўра, Ғуломов ва Н.Н. Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми "а" банди (Жуда кўп миқдорда фирибгарлик), 28,211-моддаси 3-қисми "а" бандида (Жуда кўп миқдорда пора бериш) назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилди.
Унга нисбатан 3 йил муддатга прокуратура органлари тизимида ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилиниб, 15 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Судланувчи Н.Н.га эса 11 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси берилди. Жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
Яна бир судланувчи А.З. Жиноят кодекси 168-моддаси 4-қисми "а" банди, 25,168-моддаси 4-қисми "а" банди, 28,211-моддаси 3-қисми "а" бандида назарда тутилган жиноятларда айбли деб топилди ва у 12 йил муддатга қамалди.

In February, the prosecutor of Kogon district in Bukhara region, Bahodir Ghulomov, was caught receiving a bribe of 90 thousand dollars. On August 2, a court verdict was read against him. The press secretary of the Supreme Court, Aziz Abidov, reported this to darakchi.uz.
According to the court verdict, Bahodir Ghulomov had colluded in criminal activities with Najmiddin Numonov and the dangerous recidivist Zafar Adilov at the beginning of January 2024.
They told the responsible persons of the "Kogon oil-extraction plant" JSC, who were being investigated for extremely serious crimes by the province's prosecutor's office, that they would not announce charges against one of them or solve the issue of criminal liability. For this, they demanded a bribe amounting to 100 thousand dollars .
On January 15, Ghulomov received 100 thousand dollars through N.N. He demanded again 100 thousand dollars in exchange for not involving other related persons of the company and shielding them from prosecution through officials at the Bukhara regional prosecutor's office, and received 44 thousand dollars. Out of this, 10 thousand dollars were taken by A.Z., and the remaining 34 thousand dollars were kept by N.N. to be given to Bahodir Ghulomov in the future.
During a rapid operation on February 13, Bahodir Ghulomov was caught red-handed with material evidence while receiving 56 thousand dollars through N.N. During the operation, it was discovered that there were 34 thousand dollars left in N.N.'s Cobalt car, which was also officially seized.
In addition, A.Z. promised to close the criminal case by transferring it to the proceedings of the GP through his acquaintances at the General Prosecutor's Office. For this, he demanded a total of 100 thousand dollars.
40-year-old Bahodir Ghulomov has been working as the prosecutor of Kogon district since April 2022.
According to the verdict of the Samarkand city court on criminal cases, Ghulomov and N.N. were found guilty of committing crimes under Article 168 part 4 "a" (Large scale fraud), 28,211 part 3 "a" (Large scale bribery) of the Criminal Code.
He was deprived of the right to work in the prosecutor's office system for 3 years, and sentenced to 15 years of imprisonment. The accused N.N. was sentenced to 11 years of imprisonment. The punishment is to be served in general regime colonies.
Another defendant, A.Z. was found guilty in crimes under Article 168 part 4 "a", 25,168 part 4 "a", 28,211 part 3 "a" of the Criminal Code and was sentenced to 12 years of imprisonment.