Ўзбекистон ва Хитой авиация маъмуриятлари ўртасида эришилган келишувлар ижроси доирасида 10 сентябрь куни Транспорт вазирлигида Хитойнинг China Southern airlines авиакомпанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда Транспорт вазирлиги хабар қилди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида авиақатновлар ҳажмини ошириш ва парвозлар географиясини кенгайтириш масалалари муҳокама этилди.
Музокаралар натижасига кўра China Southern airlines авиакомпаниясининг Пекин – Тошкент йўналишида ҳафталик авиақатновларини 4 тадан 7 тага ошириш, Урумчи – Тошкент йўналишидаги авиақатновларини эса 3 тадан 4 тага ошириш, шунингдек, 2025 йилдан бошлаб Гуанчжоу – Урумчи – Тошкент йўналишида ҳафтасига 3 та авиақатновларни йўлга қўйишга келишилди.

Agreements reached between the aviation administrations of Uzbekistan and China were followed by a meeting with representatives of China Southern Airlines at the Ministry of Transport on September 10. The Ministry of Transport reported this.
The meeting discussed issues of increasing the volume of flights and expanding the geography of flights between the two countries.
As a result of the negotiations, it was agreed to increase the weekly flights of China Southern Airlines on the Beijing – Tashkent route from 4 to 7, flights on the Urumqi – Tashkent route from 3 to 4, and starting from 2025, to launch 3 weekly flights on the Guangzhou – Urumqi – Tashkent route.