Шотландиянинг Эдинбург университети тадқиқотчилари бош мия касалликларини анъанавий нейрохирургик операцияларсиз даволаш технологиясини яратди.
'Бош мия касалликларини даволашда нанороботлардан фойдаланилиши мумкин'ning rasmi
Бу инновацион ишланма тиббий амалиётда катта янгилик бўлиши кутилмоқда, дея хабар бермоқда ССВ Матбуот хизмати.
Масалан, мия томирларининг заифлашиши ва кенгайиши натижасида юзага келадиган аневризма оғир ва аломатсиз кечувчи хасталик ҳисобланади. Бу патология шифохонага ётқизилгунга қадар беморларнинг 50 фоизини ҳаётдан олиб кетади. Дунё бўйича мазкур касалликдан йилига 500 мингга яқин одам ҳаётдан кўз юмишининг боиси шунда.
Шотландиялик олимлар нейрожарроҳлик амалиёти муқобили сифатида нанороботлардан фойдаланишни таклиф қилишди. Улар яратган ишланманинг ўлчами бор-йўғи 295 нанометр, бошқача айтганда, инсон қизил қон ҳужайралари ҳажмининг йигирмадан бир қисмига тенг.
Таққослаш учун яна бошқа мисоллар келтирамиз. Одатда вирус ўлчами 100 нанометр, аксарият бактерияларники эса 1000 нанометрдан иборат.
Яратилган митти робот марказига магнит жойлаштирилиб, атрофи аневризма муолажасида қўлланиладиган тромбинлар билан қопланган. Қурилма артерия бўйлаб магнит майдон ёрдамида ҳаракатлантирилади. Муайян ҳароратда улар қобиғи парчаланиб, препарат миянинг зарарланган қисмига киради.
Ҳозирча инновацион янгилик жониворларда тажрибадан ўтказилди ва муваффақиятли натижаларни тақдим этди. Олдинда клиник синовлар бор. Уларнинг хулосалари асосида нанороботлар тиббий амалиётга татбиқ этилиши мумкин.

Nanorobots could be used in the treatment of brain diseases.
Researchers at the University of Edinburgh in Scotland have developed a technology to treat brain diseases without traditional neurosurgical operations.
Image of 'Nanorobots could be used in the treatment of brain diseases.'
This innovative development is expected to be a major novelty in medical practice, reports the Ministry of Health Press Service.
For example, an aneurysm resulting from the weakening and dilation of brain vessels is considered a severe and asymptomatic disease. This pathology takes the lives of 50 percent of patients before they are admitted to the hospital. Around the world, nearly 500,000 people die annually from this disease.
Scottish scientists have proposed the use of nanorobots as an alternative to neurosurgical operations. The size of the nanobot they created is merely 295 nanometers, in other words, one-twentieth the size of a human red blood cell.
For comparison, let's present some other examples. Typically, the size of a virus is 100 nanometers, while most bacteria are about 1000 nanometers.
The created tiny robot has a magnet in its center, surrounded by thrombins used in the treatment of aneurysms. The device is moved along the artery with the help of a magnetic field. At a certain temperature, their shell disintegrates, and the drug enters the damaged part of the brain.
So far, this innovative novelty has been tested on animals and has shown successful results. Clinical trials are ahead. Based on their conclusions, nanorobots could be applied in medical practice.