ЖССТ гриппдан ҳимояланиш учун 5 та муҳим тавсия берди
Европа қитъаси ва Марказий Осиёнинг 53 мамлакатида мавсумий гриппдан йилига 72 мингга яқин киши вафот этмоқда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси директори Ханс Клюге кўҳна қитъа ва Марказий Осиёнинг 53 мамлакатида мавсумий гриппдан йилига 72 мингга яқин киши вафот этаётганини маълум қилди, дея хабар бермоқда ССВ Матбуот хизмати.
“Ушбу ўлим ҳолатларининг аксариятини олдини олиш мумкин, — дейди у. — Бунинг учун, энг аввало, аҳолининг иммунитети заиф қатлами хасталикка қарши вакциналар билан “ҳимояланиши” керак”.
Қайд этилганидек, куз-қиш мавсумида грипп ва коронавирусга чалиниш хавфи ортади. Ушбу касалликлар катта ёшли кишилар, ҳомиладор аёллар ва иммунитети заиф ҳамда сурункали касалликлари бор одамларда оғир асоратлар билан ўтиши мумкин.
Шу боис мазкур хавф гуруҳига мансуб қатлам бу даврда ўз соғлигига янада эътиборли бўлишлари лозим. Бунинг учун ЖССТ 5 та энг асосий эҳтиёт чорасига амал қилишни тавсия қилади.
1.Эмланиш — мавсумий респиратор инфекциялардан ҳимояланишнинг энг мақбул йўли.
2.Грипп, ЎРВИ, СOVID-19га чалинганлар шифокорга мурожаат қилишлари ва имкон қадар уйда қолиб даволанишлари зарур.
3.Жамоат жойларида ниқоб тақиш — сизни хасталикни юқтиришдан асрайди.
4.Шахсий гигиена қоидаларига амал қилиб, қўлларнинг тозалигига риоя қилиш муҳим.
5.Хоналарни тез-тез шамоллатиб туриш тавсия этилади. Бу вирусларнинг кўпайиши ва кенг тарқалишига тўсиқ бўлади.
Доктор Ханс Клюгенинг таъкидлашича, ана шундай ҳолатларни инобатга олиб, бу йил ЖССТ томонидан “Сизга қандай хавф таҳдид солаётганини ўзингиздан кўра ҳеч ким яхшироқ билмайди” шиори остида тарғибот кампанияси эълон қилинди.

The director of the World Health Organization's European Regional Office, Hans Kluge, has announced that nearly 72,000 people die annually from seasonal flu in 53 countries of the continent and Central Asia, according to the Ministry of Health Press Service.
“Most of these death cases can be prevented,” he says. — “First and foremost, it is necessary to ‘protect’ the layer of the population with weak immunity with vaccines against the disease”.
As noted, the risk of contracting influenza and coronavirus increases during the autumn-winter season. These diseases can lead to severe complications in older adults, pregnant women, and people with weak immune systems or chronic diseases.
Therefore, it is imperative for the groups at risk to pay more attention to their health during this period. To this end, the WHO recommends adhering to five main precautionary measures.
1.Vaccination — the most preferable way to protect against seasonal respiratory infections.
2.People infected with influenza, acute respiratory viral infections, COVID-19 should seek medical advice and stay at home for treatment as much as possible.
3.Wearing masks in public places — protects you from contracting the disease.
4.Adhering to personal hygiene rules and ensuring the cleanliness of hands is important.
5.It is recommended to ventilate the rooms frequently. This will prevent the proliferation and widespread transmission of viruses.
According to Dr. Hans Kluge, considering such circumstances, this year, the WHO has launched a promotional campaign under the slogan “No one knows the risks you face better than you do”.