22 октябр куни Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигида бўлиб ўтган тадбирда пара енгил атлетика бўйича паралимпия чемпиони Асила Мирзаёрова Агентликнинг ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича Махсус вакили сифатида таништирилди.
“Агентлигимиз оиласига яна бир паралимпия чемпиони қизимиз келиб қўшилди. Биз Асила билан Парижда бирга ишлашни ният қилган эдик. Бугун шу ниятимиз амалга ошди: Асила Мирзаёрова Агентлик Махсус вакили бўлди. Агентлик оиласига хуш келибсиз Асила! Асила жуда кучли ва ақлли қиз. Асила Ногиронлиги бор шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланади. Энди бизнинг жамоамизда Диёра ва Асила каби чемпион қизларимиз бор. Мен ишонаман: биз янада кучли бўлдик ва янги юксак марраларни биргаликда забт этамиз!” – деди Шаҳноза Мирзиёева
Тадбирда сўзга чиққан паралимпияда чемпиони билдирилаётган юксак ишонч учун ўз миннатдорчилигини билдириб, агентлик махсус вакили бўлишга рози бўлганининг сабабини қуйидагича изоҳлади:
“Мен учун ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича махсус вакил сифатида иш бошлаш катта шараф ва масъулият. Бу вазифа менга ногиронлиги бўлган инсонлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тенг имкониятлар яратишга ўз ҳиссамни қўшиш имкониятини беради. Паралимпия спортчиси сифатида мен жисмоний ва ижтимоий тоъсиқларни қандай енгишни биламан ва ҳар бир инсон жамиятнинг тенг ҳуқуқли аъзоси бўлиши керак, деб ишонаман.”- дея таъкидлади паралимпияда чемпиони.
Ўз ўрнида Асила Мирзаёрова, махсус вакил сифатидаги янги вазифасида давлат ва жамоат ташкилотлари билан ҳамкорлик қилиб, инклюзив муҳит яратишда ўз ҳиссасини қўшишидан мамнунлигини алоҳида қайд этди.

On October 22nd, at an event held at the National Agency for Social Protection, Paralympic champion in para athletics Asila Mirzayeva was introduced as the Agency's Special Representative for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities here.
“Our agency family has been joined by another Paralympic champion, our daughter. We had intended to work together with Asila in Paris. Today, our intention has come true: Asila Mirzayeva became the Agency's Special Representative. Welcome to the Agency family, Asila! Asila is a very strong and intelligent girl. Asila will work on protecting the rights of persons with disabilities. Now our team includes champion girls like Diyorah and Asila. I believe: we have become stronger and together we will conquer new heights!” – said Shakhnoza Mirziyoeva
At the event, the Paralympic champion expressed her gratitude for the high trust, explaining the reason for agreeing to become the agency's special representative as follows:
“For me, starting work as a special representative for the protection of the rights of persons with disabilities is a great honor and responsibility. This role gives me the opportunity to contribute to the protection of the rights of persons with disabilities and to create equal opportunities. As a Paralympic athlete, I know how to overcome physical and social barriers and believe that every person should be an equal member of society.”- the Paralympic champion emphasized.
In turn, Asila Mirzayeva, expressed her pleasure in contributing to creating an inclusive environment in her new role as a special representative, by collaborating with state and public organizations.