Қарор бир кун олдин Анқарада содир бўлган қўпорувчилик фонида қабул қилинган. Маълумотларга кўра, ҳозирда ҳаво бандаргоҳларига кириб келаётган автомашиналар синчковлик билан текширилмоқда.
Бундан ташқари, Истанбул Сабиҳа Гўкчен аэропорти саёҳатчиларни қўшимча текширувлар ҳақида огоҳлантирган ва учишдан камида уч соат олдин келишга чақирган.
Эслатиб ўтамиз, 23 октябрь куни TUSAŞ авиакосмик компаниясининг ишлаб чиқариш объектида теракт содир бўлди. ОАВ маълумотларига кўра, портлаш 17 мингга яқин одам ишлайдиган йирик компания объекти яқинида содир бўлган. Компания яқинида Туркия ҳаво кучлари базаси жойлашган.
Журналистларнинг сўзларига кўра, террорчилар корпорация кираверишига таксида келишган. Кейин машина портлаши содир бўлди, шундан сўнг икки ҳужумчи бинога кириб, компания ходимларини гаровга олган.
Бироз вақт ўтгач, Эрдўған террорчиларни йўқ қилинганини эълон қилди. Айни пайтда, Бош прокуратура содир бўлган воқеа юзасидан терговни бошлаган.
Сўнгги маълумотларга кўра, теракт оқибатида беш киши ҳалок бўлган, яна 22 киши жароҳатланган. 3 нафари шифохонада.
Маҳаллий ҳуқуқ-тартибот органлари Анқарадаги теракт Курдистон ишчилар партияси (Туркияда тақиқланган террорчилик ташкилоти) томонидан уюштирилган деб тахмин қилмоқда.

Due to the terrorist attacks in Turkey, security measures were strengthened at all airports.
Travelers have been warned about additional checks and urged to arrive at least three hours before departure.
Due to terrorist attacks in Turkey, security measures at all airports were intensified.
The decision was made against the backdrop of a bombing that occurred in Ankara the day before .  Currently, vehicles entering the airports are being thoroughly checked.
In addition, the Istanbul Sabiha Gökçen airport has warned travelers about additional checks and called for arrival at least three hours before departure.
We remind you that on October 23, a terrorist attack occurred at the production facility of the TUSAŞ aerospace company. According to media reports, the explosion happened near a large company where close to 17,000 people work. A Turkish Air Force base is located near the company.
According to journalists, the terrorists arrived at the corporation's entrance by taxi. After that, a car explosion occurred, followed by two attackers entering the building and taking company employees hostage.
After a while, Erdoğan announced that the terrorists had been eliminated. Currently, the Public Prosecutor's Office has started an investigation of the incident.
According to the latest information, the attack resulted in five deaths and 22 injuries. Three are in the hospital.
Local law enforcement agencies suspect that the attack in Ankara was organized by the Kurdistan Workers' Party (a terrorist organization banned in Turkey).