Ҳиндистондаги ёнғинда 13 нафар хорижлик, жумладан Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлган
Ҳиндистон пойтахти Нью-Деҳлининг жанубида жойлашган меҳмонхонада содир бўлган катта ёнғин оқибатида камида 13 нафар хорижлик фуқаро ҳалок бўлди. Улар орасида 1 нафар Ўзбекистон фуқароси ҳам бор. Бу ҳақда Ҳиндистон Ташқи ишлар вазирлиги вакили Рандхир Жайсвал ТАСС агентлигига маълум қилди.
Маълум қилинишича, ҳалок бўлганлар орасида Мозамбикдан 1 нафар, Нигериядан 4 нафар, Қирғизистондан 3 нафар, Ўзбекистондан 1 нафар, Бангладешдан 1 нафар, Либериядан 1 нафар, Конго Республикасидан 1 нафар ҳамда Ироқдан 1 нафар фуқаро борлиги айтилган.
Шунингдек, 20 дан ортиқ хорижлик турли даражада жароҳат олган.
Унинг сўзларига кўра, Ҳиндистон ТИВ барча тегишли элчихоналар билан доимий алоқада бўлиб, зарур ёрдам кўрсатишга ҳаракат қилмоқда. "Биз маҳаллий ҳокимият органлари билан ҳамкорликда барча керакли ҳужжатларни расмийлаштириш, шунингдек, тиббий ёрдам зарур бўлган ҳолларда шифохоналар маъмурияти билан иш олиб бормоқдамиз", — деди идора вакили.
Аввалроқ Ҳиндистон ОАВларида ёнғин оқибатида 18 нафар хорижлик ҳалок бўлгани ҳақида хабарлар тарқалган эди. ТАСС агентлигига кўра, Ҳиндистондаги Россия элчихонаси ушбу ёнғинда россиялик фуқаролар ҳалок бўлмагани ёки жабр кўрмаганини маълум қилган.
Ҳодиса 3 июнь куни эрталаб меҳмонхонада содир бўлган бўлиб, умумий ҳисобда 21 киши ҳалок бўлган, 47 киши эса қутқарилган.

At least 13 foreign citizens died in a major fire at a hotel located in the southern part of New Delhi, the capital of India. Among them is one citizen of Uzbekistan. This was reported to the TASS news agency by Randhir Jaiswal, a representative of the Indian Ministry of External Affairs, according to.
It was reported that among the deceased are one citizen from Mozambique, four from Nigeria, three from Kyrgyzstan, one from Uzbekistan, one from Bangladesh, one from Liberia, one from the Republic of the Congo, and one from Iraq.
Additionally, more than 20 foreign nationals sustained injuries of varying degrees.
According to him, the Indian Ministry of External Affairs is in constant contact with all relevant embassies and is striving to provide necessary assistance. "We are working together with local authorities to formalize all required documents, as well as liaising with hospital administrations in cases where medical assistance is needed," the official said.
Earlier, Indian media reported that 18 foreign nationals had died in the fire. According to the TASS news agency, the Russian Embassy in India stated that no Russian citizens were killed or injured in the fire.
The incident occurred early on June 3 at the hotel, resulting in a total of 21 deaths and the rescue of 47 people.
The cause of the fire is currently under investigation, and the hotel owner has been taken into custody.