Саудия Арабистонининг Ар-Риёд шаҳрида ўтказилаётган COP16 конференцияси доирасида Халқаро табиатни муҳофаза қилиш иттифоқининг (IUCN) Тошкент шаҳрида ваколатхонасини ташкил этиш маросими бўлиб ўтди.
Ҳужжатни Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов ва IUCN бош директори Гретел Агилар имзолади.
Иттифоқ офиси 2024 йилнинг февраль ойида Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети (Green University)да очилган бўлиб, бугун имзоланган битим IUCN`нинг мамлакатдаги фаолияти учун ҳуқуқий асос ҳисобланади ҳамда давлат органлари билан ҳамкорлигини таъминлайди.
"Экологик муаммолар чегара билмайди, бу эса кучларни бирлаштириш ва трансчегаравий ҳамкорлик муҳим эканлигини англатади. IUCN`нинг Тошкентдаги ваколатхонаси нафақат Ўзбекистонга, балки бутун Марказий Осиё минтақасига хизмат қилиб, табиатни муҳофаза қилиш ва барқарор ривожланиш соҳасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришидан мамнунмиз", — деди Азиз Абдуҳакимов.
Гретел Агилар IUCN`нинг минтақанинг ноёб биологик хилма-хиллиги ва қимматли табиий ресурсларини муҳофаза қилиш бўйича саъй-ҳаракатларига янада салмоқли ҳисса қўшиш имкониятини тақдим этгани учун Ўзбекистонга миннатдорлик билдирди.

In Uzbekistan, the office of the International Union for Conservation of Nature has started its operation.
The ceremony for establishing the International Union for Conservation of Nature (IUCN) office in Tashkent city took place within the framework of the COP16 conference being held in Riyadh, Saudi Arabia took place
The document was signed by Aziz Abduhakimov, Minister of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change, and Gretel Aguilar, Director General of IUCN.
The Union’s office opened in February 2024 at the Central Asian University for Environmental and Climate Change Studies (Green University), and the agreement signed today serves as the legal basis for the IUCN’s activities in the country and ensures cooperation with state agencies opened.
"Ecological problems know no borders, which means that uniting efforts and transboundary cooperation are important. We are pleased that the IUCN office in Tashkent will serve not only Uzbekistan but also the entire Central Asian region, fostering regional cooperation in the fields of nature conservation and sustainable development," — said Aziz Abduhakimov.
Gretel Aguilar expressed gratitude to Uzbekistan for providing an opportunity to significantly contribute to the efforts in conserving the region's unique biodiversity and valuable natural resources.