Сенатнинг иккинчи ялпи мажлисида "Одам савдоси жинояти учун жазо чоралари кучайтирилаётганлиги муносабати билан Жиноят кодексининг 135-моддасига ўзгартириш киритиш тўғрисида"ги қонун муҳокама қилинди.
Фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, одам савдосига қарши курашиш, ундан жабрланган шахсларни ҳар томонлама ҳимоя қилиш борасида тизимли ишлар олиб борилаётгани таъкидланди.
Натижада одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги ишлар тизимлаштирилиб, ушбу жиноятдан жабрланганларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, хориждаги Ўзбекистон фуқароларини ҳуқуқий ҳимоя қилиш давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Ўғирлаш, зўрлик ишлатиш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш ёхуд мажбурлашнинг бошқа шаклларини қўллаш орқали одам савдоси жиноятини содир этганлик учун жазо чораси кучайтирилаётганлиги алоҳида таъкидланди.
Бундан ташқари, муҳокама давомида қонун билан одам савдоси жиноятини ҳомиладор аёлга нисбатан содир этган шахсларга оғирроқ жазо чораларини белгиловчи ўзгартиришларни киритиш таклиф этилаётганлиги қайд этилди.
Сенаторлар томонидан мазкур қонуннинг ҳаётга татбиқ этилиши одам савдоси билан боғлиқ жиноятларнинг олдини олишга, уларга қарши самарали курашишга, бундай қилмишлар учун мутаносиб жазо чоралари белгиланишига, қолаверса, болалар ва хотин-қизлар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишга хизмат қилиши қайд этилди.

Punishment measures for the crime of human trafficking are being intensified.
At the Senate's second plenary session, the law "On Amending Article 135 of the Criminal Code in Connection with Strengthening Punishments for the Crime of Human Trafficking" was discussed.
The systematic efforts being carried out to protect citizens' rights, freedoms, and legal interests, to combat human trafficking, and to comprehensively protect the victims of human trafficking were emphasized.
As a result, the work in the field of combating human trafficking has been systematized, and supporting the victims of this crime by the state and legally protecting Uzbekistan's citizens abroad has been raised to the level of state policy.
It was specifically noted that the punishment for committing the crime of human trafficking through kidnapping, using violence or threats of violence, or any other form of coercion is being strengthened.
In addition, during the discussion, it was noted that amendments are being proposed to the law to specify harsher punishment measures for those who commit the crime of human trafficking against pregnant women.
Senators noted that the implementation of this law would serve to prevent crimes related to human trafficking, to effectively combat them, to ensure proportional punishment measures for such crimes, and furthermore, to effectively protect the rights of children and women.