1 февралдан спиртли ичимликлар ва тамаки маҳсулотлари учун тўловни ижтимоий карта орқали амалга ошириш, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан ушбу маҳсулотлар учун бундай усулдаги тўловни қабул қилиш тақиқланади. Бу Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 27 декабрда қабул қилинган “Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашда “ижтимоий карта” тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорида белгиланган.
Қарорга кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб янги тайинланган ижтимоий тўловлар ижтимоий карта орқали тўланганда, олувчининг илгари тайинланган бошқа ижтимоий тўловлари ҳам ижтимоий карта орқали тўлаб берилади.
2025 йил 1 февралдан бошлаб:
- белгиланган тартибда тасдиқланган рўйхатга мувофиқ миқдори базавий ҳисоблаш миқдорининг (кейинги ўринларда — БҲМ) ўттиз фоизидан ошмайдиган реабилитация қилишнинг техник воситаларини харид қилиш учун маблағлар ушбу воситаларга муҳтожлик белгиланган шахсларнинг ижтимоий картасига ўтказиб берилади;
- ижтимоий карта орқали тўланган нафақа, компенсация ва бошқа тўловлар (пенсиялар бундан мустасно) (кейинги ўринларда — ижтимоий тўлов) маблағларидан ижтимоий тўловларни олувчи оилаларнинг аъзолари, Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларнинг аъзолари ҳамда охирги 12 ой давомида “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали кам таъминланган деб эътироф этилган оилаларнинг аъзоларига спиртли ичимликлар ва тамаки маҳсулотлари учун тўловни амалга ошириш, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан ушбу маҳсулотлар учун тўловни қабул қилиш тақиқланади;
2025 йил 1 апрелдан бошлаб эса ижтимоий карта транспорт картаси, шу жумладан, жамоат транспорти учун қонунчилик ҳужжатларида белгиланган шаҳар йўналишлари бўйича тариф режаларидан фойдаланган ҳолда имтиёзли транспорт картаси вазифасини бажаради.
Бунда ижтимоий картанинг транспорт картаси ҳамда имтиёзли транспорт картаси вазифалари “Автоматлаштирилган тўлов тизими оператори” МЧЖ билан интеграция қилиш орқали амалга оширилади.

From February 1st, the execution of payments for alcoholic beverages and tobacco products through a social card, as well as the acceptance of such payments for these products by business entities, will be prohibited. This is determined in the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted on December 27, 2024, on “Measures for introducing the “social card” system in supporting the population socially”.
According to the decision, starting from January 1, 2025, when new social payments are made through a social card, the recipient's previously appointed other social payments will also be made through a social card.
Starting from February 1, 2025:
- funds for purchasing technical means of rehabilitation, the amount of which does not exceed thirty percent of the basic calculation amount (hereinafter referred to as — BCA), according to the approved list, will be transferred to the social card of individuals in need of these means;
- the execution of payments for alcoholic beverages and tobacco products through a social card, as well as the acceptance of such payments for these products by business entities, will be prohibited for members of families receiving social payments, members of families included in the Registry of Poor Families, and members of families recognized as low-income during the last 12 months through the “Single Registry of Social Protection” information system (excluding pensions) (hereinafter referred to as — social payment);
Starting from April 1, 2025, the social card will also serve as a transport card, including for public transport, in accordance with tariff plans along city routes defined in legislative documents.
In this regard, the functions of the social card as a transport card and a privileged transport card will be implemented through integration with the “Automated payment system operator” LLC.