ҲАМАС Исроил шартларни бузгани сабабли асирларни озод қилишни кечиктирди.
Ҳаракат матбуот котиби Абу Убайданинг маълум қилишича, Исроил келишилган шартларга риоя қилмагани сабабли асирларни озод қилиш жараёни кечиктирилди. ҲАМАС ўз мажбуриятларига содиқ қолишини ва Исроил ўз шартномавий мажбуриятларини бажарган тақдирда асирлар озод этилишини таъкидлади.
Бунга жавобан, Исроил Мудофаа вазири Исраэл Кац, агар ҲАМАС бу тарзда давом этса оташкесим шартлари бузилган деб ҳисоблаб, жанговор ҳаракатларни яна бошлаши мумкинлиги билдирди.
АҚШ президенти Дональд Трамп эса ҲАМАСга ултиматум қўйиб, агар шанба куни тушга қадар барча исроиллик гаровга олинганлар озод қилинмаса, Ғазода ўт очишни тўхтатиш шартномаси бекор қилинишини айтди. У, шунингдек, исроиллик асирларга нимадир бўлса, жаҳаннам бошланишини қўшимча қилган.

HAMAS delayed the release of prisoners because Israel violated the terms.
The movement's press secretary, Abu Ubaida, announced that the prisoner release process was delayed due to Israel's failure to comply with the agreed terms. HAMAS reaffirmed its commitment to its obligations and stated that prisoners would be released if Israel fulfills its contractual obligations emphasized.
In response, Israeli Defense Minister Israel Katz warned that if HAMAS continues in this manner, the ceasefire terms would be considered violated, and military actions might resume.
U.S. President Donald Trump, meanwhile, issued an ultimatum to HAMAS, stating that if all Israeli hostages are not released by noon on Saturday, the ceasefire agreement in Gaza will be revoked. He also added that if anything happens to the Israeli prisoners, hell would break loose.