АҚШ ва Эрон ўртасида ядровий келишув бўйича музокаралар бошланди
Президент Дональд Трамп Эрон Олий раҳбари Оятуллоҳ Али Хоманаийга икки ойлик муддат бериб, ядровий дастур бўйича янги келишувга эришишни таклиф қилди.
'АҚШ ва Эрон ўртасида ядровий келишув бўйича музокаралар бошланди'ning rasmi
АҚШ ва Эрон ўртасида ядровий келишув бўйича музокаралар яна фаоллашди. Президент Дональд Трамп Эрон Олий раҳбари Оятуллоҳ Али Хоманаийга икки ойлик муддат бериб, ядровий дастур бўйича янги келишувга эришишни таклиф қилди. Агар бу муддат ичида келишувга эришилмаса, АҚШ ёки Исроил томонидан ҳарбий чоралар кўрилиши эҳтимоли юқори.
Теҳрон музокараларга тайёрлигини билдирган бўлса-да, уранни бойитиш ҳуқуқидан воз кечишни рад этмоқда. Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Арақчийнинг таъкидлашича, уранни бойитиш Эроннинг ажралмас ҳуқуқи бўлиб, бу масала музокаралар учун ёпиқ. Шунингдек, Эрон АҚШнинг уран захираларини учинчи давлатга, масалан, Россияга топшириш таклифини ҳам рад этмоқда.
АҚШнинг ўзида ҳам бу масала бўйича ички сиёсий ихтилофлар мавжуд. Вице-президент Вэнс бошчилигидаги гуруҳ дипломатик ечим тарафдори бўлса, Миллий хавфсизлик маслаҳатчиси Майк Уолтц ва давлат котиби Марко Рубио қатъийроқ позицияни эгаллаб, Эронга нисбатан қаттиқ чоралар кўришни талаб қилмоқда .
Агар музокаралар муваффақиятли якунланса, Эронга нисбатан санкциялар юмшатилиши ва иқтисодий ҳолат яхшиланиши мумкин. Аммо келишувга эришилмаса, АҚШ ва Исроил томонидан ҳарбий зарбалар хавфи ортади. Бу эса минтақадаги беқарорликни кучайтиради ва Эрон иқтисодиётига жиддий таъсир кўрсатиши мумкин.

Nuclear Deal Talks Resume Between the US and Iran
Negotiations over the nuclear deal between the United States and Iran have once again intensified. President Donald Trump has given Iran's Supreme Leader, Ayatollah Ali Khamenei, a two-month deadline to reach a new agreement regarding Iran's nuclear program. If a deal is not achieved within this period, the likelihood of military action by either the US or Israel is high.
Although Tehran has expressed its readiness to engage in talks, it refuses to give up its right to enrich uranium. Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi emphasized that uranium enrichment is Iran’s inalienable right and not open for negotiation. Furthermore, Iran has rejected the US proposal to transfer its uranium stockpiles to a third country, such as Russia.
The US itself has internal political disagreements on this issue. While the group, led by Vice President Vance, advocates for a diplomatic solution, National Security Advisor Mike Waltz and Secretary of State Marco Rubio take a more firm stance, demanding stricter measures against Iran.
If the negotiations are successful, sanctions against Iran may be eased, and the economic situation may improve. However, if an agreement is not reached, the risk of military strikes from the US and Israel will increase. This will exacerbate instability in the region and could seriously affect the Iranian economy.