Ҳафтанинг дастлабки куни қандай об-ҳаво кузатилади?
Унга кўра, республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларда сел-сув тошқин ҳодисалари юзага келиши мумкин.
Тошкент шаҳри. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, эрталаб қисқа муддатли ёмғир ёғиши момақалдироқ бўлиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади, 10-12 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 18-20 даража, кундузи 30-32 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, айрим жойларда бироз қисқа муддатли ёмғир, ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Хоразм вилояти. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Тошкент вилояти, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 15-20°, кундузи 30-35 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятлари. Ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража , кундузи 30-35 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятлари. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида. Ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Сел-сув тошқин ҳодисалари юзага келиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди. Ҳарорат кечаси8-13 даража, кундузи 15-20 даража бўлади.

Uzgiromet has published a weather forecast for May 26.
According to him, mudslides and floods are possible in the foothill and mountainous regions of the republic.
Tashkent city. The weather will be changeable, with possible short-term rain and thunderstorms in the morning. No precipitation is expected during the day. East wind 3-8 m/s, with gusts up to 10-12 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 18-20°, in the daytime 30-32°.
Republic of Karakalpakstan. Variable cloudiness, short-term rain, thunderstorms are possible in some places. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 15-20°, in the daytime 27-32°.
Khorezm Region. The weather will be changeable, precipitation is not expected. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 15-20°, in the daytime 27-32°.
Bukhara and Navoi regions. The weather will be changeable, precipitation is not expected. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 17-22°, in the daytime 27-32°.
Tashkent region, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions. Variable cloudiness, short-term rain and thunderstorms are possible in some areas. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 15-20°, during the day 30-35°.
Kashkadarya and Surkhandarya regions. Partly cloudy, variable in places, no precipitation is expected. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s, in some areas with dusty blowing snow. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 18-23°, in the daytime 30-35°.
Andijan, Namangan, Fergana regions. Variable cloudiness, short-term rain and thunderstorms are possible in some areas. East wind 5-10 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s. Temperature at night 0-5°C, in the daytime 5-10°C. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 15-20°, in the daytime 27-32°.
In the foothill and mountainous regions of the republic. The weather will be changeable, with short-term rain and thunderstorms possible in some areas. Mudflow phenomena can occur. East wind 7-12 m/s, locally possible strengthening to 13-18 m/s. Temperature at night 0-5°C, in the daytime 5-10°C. East wind 7-12 m/s. Temperature at night 8-13°, in the daytime 15-20°.