Ўзбекистонда қурилиш ойнасидан фойдаланиш натижасида юзага келадиган чиқиндиларни қайта ишлаш учун утилизация йиғими жорий этилмоқда. Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ишлаб чиққан қонун лойиҳасини 1 июль куни Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан биринчи ўқишда қабул қилинди.
Парламентда сўзга чиққан агентлик директори Акмал Жуманазаровнинг айтишича, Ўзбекистонда шиша чиқиндилари ҳосил бўлишининг йиллик прогнози 408 минг тоннани ташкил этади. 2024 йилда шундан атиги 9 фоизи, яъни 37 минг тоннаси қайта ишланган.
Жуманазаровга кўра, қайта ишланмаётган шиша чиқиндилари атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатмоқда.
“Қонун лойиҳаси билан қурилиш ойнасидан фойдаланиш натижасида юзага келадиган чиқиндиларни қайта ишлаш инфратузилмасини яратиш, қайта ишлашга сарфланган харажатларни қоплаш учун утилизация йиғими жорий этилмоқда”, – деди Техник тартибга солиш агентлиги раҳбари.
Қонун лойиҳасини тайёрлашда Россия Федерацияси, Беларус ва Қирғизистон тажрибаси ўрганилган. Лойиҳа бешта вазирлик-идоралар билан келишилган, Адлия вазирлигидан ҳуқуқий экспертизадан ўтказилган.
105 нафар депутатнинг ёқлаб овоз бериши билан, қонун лойиҳаси биринчи ўқишда қабул қилинди. 4 депутат қарши чиқди, 5 нафари бетараф қолди, қуйи палатанинг 14 аъзоси овоз бермади.

A recycling fee is being introduced for the processing of construction windows.
In preparing the draft law, the experience of the Russian Federation, Belarus, and Kyrgyzstan was studied.
Image of 'A recycling fee is being introduced for the processing of construction windows.'
In Uzbekistan, an utilization fee is being introduced for recycling waste generated as a result of using construction glass. The bill developed by the Technical Regulation Agency was  adopted at the first reading by the deputies of the Legislative Chamber on July 1.
According to Akmal Jumanazarov, the director of the agency, speaking in parliament, the annual forecast for glass waste generation in Uzbekistan is 408 thousand tons. By 2024, only 9 percent of this, or 37 thousand tons, will be recycled.
According to Jumanazarov, glass waste that is not recycled is negatively impacting the environment.
“The bill involves the creation of an infrastructure for recycling waste generated as a result of using construction glass and introduces an utilization fee to cover the expenses of recycling,” – said the head of the Technical Regulation Agency.
In preparing the bill, the experiences of the Russian Federation, Belarus, and Kyrgyzstan were studied. The project was agreed upon with five ministries and departments and passed legal expertise by the Ministry of Justice.
With the support of 105 deputies voting in favor, the bill was adopted at the first reading. 4 deputies opposed, 5 remained neutral, and 14 members of the lower chamber did not vote.