AZAL авиакомпаниясига қарашли Embraer 190 самолётига ракета зарбаси берилган пайтда навбатчилик қилган россиялик ҳарбийлар аниқлангани ҳақида Минвал Политика ёзмоқда.
Маълумотга кўра, бу вақтда ПВОнинг 51-дивизияси штурмани капитан Дмитрий Пудовкин, Жанубий ҳарбий округ штаби навбатчиси подполковник Владимир Яновский ва 4-гвардия ҳаво-десант қўшинлари қўмондонлик пункти навбатчиси полковник Геннадий Эременко хизматда бўлган.
22 июль куни Минвал генерал-майор Александр Толопило “номаълум ҳаво нишони”га зарба бериш буйруғини берганини ёзди. Унинг буйруғи подполковник Николай Орлянский орқали Пудовкинга етказилган.
2024 йил 25 декабрда Боку–Грозни рейси J28243 самолёти Орол денгизи яқинида, Қозоғистоннинг Актау шаҳри ёнида мажбурий қўнишда қулаган ва 38 киши ҳалок бўлган эди. Қозоғистон Транспорт вазирлигининг ҳисоботида самолёт “ташқи объектлар” таъсирида зарар кўргани айтилган.
Воқеа Россия ва Озарбайжон ўртасида дипломатик инқирозга олиб келган. Президент Илҳом Алиев 19 июль куни Боку халқаро судга даъво тайёрлаётганини билдирган.

Minval Politika reports that Russian military personnel on duty have been identified at the time when the Embraer 190 aircraft belonging to AZAL airline was hit by a missile strike.
According to the information, during this time, Captain Dmitry Pudovkin of the 51st Air Defense Division, Lieutenant Colonel Vladimir Yanovsky, the duty officer of the Southern Military District headquarters, and Colonel Gennady Eremenko, the duty officer of the 4th Guards Airborne Forces command post, were on duty.
On July 22, Minval wrote that Major General Alexander Tolopilo gave the order to strike an "unidentified aerial target." His order was relayed to Pudovkin by Lieutenant Colonel Nikolai Orlyansky.
On December 25, 2024, flight J28243 on the Baku–Grozny route made an emergency landing near the city of Aktau, Kazakhstan, close to the Aral Sea, resulting in 38 fatalities. The report from Kazakhstan’s Ministry of Transport stated that the aircraft was damaged due to the impact of "external objects."
The incident has led to a diplomatic crisis between Russia and Azerbaijan. President Ilham Aliyev announced on July 19 that Baku is preparing to file a lawsuit in an international court.