WHO‘нинг огоҳлантиришича, Ғазода тўйиб овқатланмаслик даражаси хавфли босқичга етган, юзлаб одамлар очликдан нобуд бўлмоқда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (WHO) Ғазода тўйиб овқатланмаслик ҳолатлари "ташвишли даражага" чиққанини билдирар экан, Яқин Шарқдаги гуманитар инқироз ёмонлашишда давом этмоқда. Шу билан бирга, Иордания ва БАА томонидан ҳаводан 25 тонна ёрдам юклари Ғазога ташланди — бу Исроил томонидан эълон қилинган "тактик танаффус" фонида амалга ошди.
Исроил ҳарбийлари айрим ҳудудларда ҳарбий амалиётларни кунига 10 соатга тўхтатишини, шу вақт давомида БМТ ва бошқа ташкилотлар орқали ёрдам етказиш йўллари очиқлигини маълум қилди. Бироқ Ҳамас бу ҳаракатни "имижни оқлаш" деб баҳолади.
Гуманитар ташкилотлар ҳаво орқали ёрдам ташлашни етарли эмас, балки "эътиборни чалғитувчи “grotesk” восита" деб атади. UNICEF ва БМТнинг Жаҳон озиқ-овқат дастури ер орқали ёрдам етказишни ягона ҳақиқий ечим деб таъкидлашмоқда.
Сўнгги маълумотларга кўра, Ғазада ҳар тўрт кишидан бири очлик хавфи остида, бир неча юз киши эса тўйиб овқатланмаслик оқибатида ҳаётдан кўз юмган. Шу билан бирга, озиқ-овқат олишга уринаётган фуқаролар ўққа тутилган ҳолатлар ҳам қайд этилмоқда.
Исроил бош вазири Нетаняҳу уруш давом этишини айтиб, "уруш мақсадларига тўлиқ эришилмагунча" ҳаракатлар тўхтамаслигини билдирди. БМТ эса ёрдам етказиш суръати оширилмаса, соғлиқни сақлаш бўйича ҳалокатли инқироз юзага келишини огоҳлантирди.
Ғазоликлар эса вақтинчалик паузани ижобий кутиб олишмоқда, аммо унга умид боғлашдан ҳам чўчишмоқда. "Умид пайдо бўлди, аммо пауза тугагач, очлик яна қайтади, деган қўрқув бор", — дейди Ғазо шаҳридаги Раша Ал-Шеикҳ Халил.

According to WHO, the level of starvation in Gaza has reached a dangerous stage, with hundreds of people dying from hunger.
The World Health Organization (WHO) warns that starvation cases in Gaza have reached "alarming levels," as the humanitarian crisis in the Middle East continues to worsen. Meanwhile, Jordan and the UAE airdropped 25 tons of aid into Gaza—this took place during a "tactical pause" announced by Israel.
The Israeli military announced a temporary halt to military operations in certain areas for 10 hours a day, allowing humanitarian aid to be delivered through the UN and other organizations. However, Hamas dismissed this move as a "public relations stunt."
Humanitarian organizations describe airdrops as insufficient and a "distracting “grotesque” measure." UNICEF and the UN World Food Programme emphasize that land-based aid delivery is the only real solution.
Recent reports indicate that one in four people in Gaza is at risk of starvation, with several hundred already dead due to severe malnutrition. Additionally, civilians attempting to access food have been shot at in some instances.
Israeli Prime Minister Netanyahu stated that the war will continue, insisting that military operations will not stop until "all objectives are fully achieved." Meanwhile, the UN warned of a catastrophic health crisis if aid delivery is not accelerated.
Gazans cautiously welcome the temporary pause but remain skeptical about its long-term impact. "Hope has emerged, but there is fear that hunger will return once the pause ends," says Rasha Al-Sheikh Khalil from Gaza City.