Москва ва Москва вилоятида 2025 йил 1 сентябрдан бошлаб хорижий фуқароларнинг миграция ҳисобини юритиш бўйича янги тажриба лойиҳаси старт олди. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
Мазкур тажриба доирасида Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Арманистон, Қозоғистон, Грузия, Озарбайжон, Молдова ва Украина фуқаролари учун “Амина” мобил иловасидан фойдаланиш мажбурий этиб белгиланмоқда. Илова хорижий фуқароларнинг яшаш жойи ва унинг ўзгариши ҳақида ички ишлар органларига масофадан туриб маълумот бериш имконини беради.
Рўйхатдан ўтиш учун хорижий фуқаро шахсий телефонига “Амина” иловасини ўрнатиши лозим. Авторизация хорижий фуқаролик картаси ёрдамида амалга оширилади, мазкур ҳужжат йўқолган тақдирда эса паспорт маълумотлари орқали кириш мумкин бўлади.
Илова геолокация маълумотларини Россия Ички ишлар вазирлигига узатади. Агар уч иш куни давомида тизимда ҳаракат қайд этилмаса, фуқаро миграция маркази реэстридан чиқарилади. Мониторинг қоидаларини бузган шахслар эса “Кузатувдаги шахслар реэстри”га киритилиши мумкин.
ММК маълумотига кўра, тажриба лойиҳаси амалдаги миграция ҳисобини юритиш тартибига альтернатив сифатида синов тариқасида жорий қилинмоқда.

A new pilot project for maintaining migration records of foreign citizens has been launched in Moscow and the Moscow region starting September 1, 2025. Zamon.uz reported on this.
Within the framework of this pilot, the use of the "Amina" mobile application is mandatory for citizens of Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Armenia, Kazakhstan, Georgia, Azerbaijan, Moldova, and Ukraine. The application allows foreign citizens to remotely provide information to internal affairs authorities about their place of residence and any changes to it.
To register, a foreign citizen must install the "Amina" application on their personal phone. Authorization is carried out using a foreign citizen card; if this document is lost, entry is possible using passport data.
The application transmits geolocation data to the Russian Ministry of Internal Affairs. If no movement is recorded in the system for three business days, the individual will be removed from the migration center registry. Individuals who violate the monitoring rules may be entered into the "Register of Persons Under Surveillance."
According to the IAC (Interdepartmental Migration Commission), the pilot project is being implemented on a trial basis as an alternative to the current procedure for maintaining migration records.