Республикада ҳарорат олдинги ҳафтага қараганда бироз салқинроқ бўлади.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли, вақти-вақти билан ўзгарувчан бўлади, кечқурун қисқа муддатли ёмғир ёғади. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 3-8 м/с тезликда эсади, 10-12 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 17-19 даража, кундузи 27-29 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин.. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 20-25 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли, кечга томон баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 30-35 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ёмғир ёғади. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 18-23 даража иссиқ бўлади.

Today, rain is falling in some places.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, occasionally variable, with short-term rain in the evening. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 3-8 m/s, possibly increasing to 10-12 m/s. The temperature at night will be 17-19 degrees, and during the day it will be 27-29 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, with short-term rain in some places, and thunderstorms are possible. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, and during the day it will be 20-25 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with short-term rain in some places, and thunderstorms are possible. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places, and may be accompanied by dust. The temperature at night will be 15-20 degrees, and during the day it will be 25-30 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with short-term rain in some places towards the evening, and thunderstorms are possible. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places, and may be accompanied by dust. The temperature at night will be 15-20 degrees, and during the day it will be 25-30 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, and precipitation is not expected. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places, and may be accompanied by dust. The temperature at night will be 15-20 degrees, and during the day it will be 30-35 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, and precipitation is not expected. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places, and may be accompanied by dust. The temperature at night will be 15-20 degrees, and during the day it will be 25-30 degrees warm.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with rain in some places. The easterly wind will change to a westerly direction blowing at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, and during the day it will be 18-23 degrees warm.