Google нега судга берилди?
Rolling Stone, Billboard ва Variety каби нашрлар эгаси Penske Media компанияси Гооглеъни Вашингтондаги федерал судга берди. Бу ҳақда Zamon.uz хабар берди.
Даъвога кўра, технология гиганти ўзининг сунъий интеллект тизимлари орқали журналистик материаллардан рухсатсиз фойдаланиб, нашриётларнинг расмий сайтларига ташрифлар сонини кескин камайтирмоқда.
Мазкур суд иши Google (Алпҳабет) компаниясига қарши шу турдаги биринчи даъво ҳисобланади. Нашриётлар бир неча ойдан бери Гооглеънинг янги “AI умумий маълумотлар” функцияси уларнинг сайтидан аудиторияни тортиб олаётгани, бунинг оқибатида реклама ва обуна даромадлари камаяётганини таъкидлаб келмоқда.
Google фақат AI хулосаларида мақолалари ишлатилган тақдирдагина қидирув натижаларида уларнинг сайтларига ҳавола беради.
Акс ҳолда, Google нашриётларга ўз контентларидан фойдаланиш ҳуқуқи учун ҳақ тўлаши лозим эди.
Компания бунга Google'нинг қидирув бозоридаги ҳукмрон мавқеидан фойдаланиш сифатида баҳоламоқда. Федерал суд қарорига кўра, Google АҚШ қидирув бозорининг қарийб 90 фоизига эгалик қилади.

Was Google given a negative verdict?
Penske Media, the owner of publications such as Rolling Stone, Billboard, and Variety, has filed a lawsuit against Google in a federal court in Washington. Zamon.uz reported on this.
According to the claim, the technology giant is allegedly using journalistic materials without permission through its artificial intelligence systems, drastically reducing the number of visits to the publishers' official websites.
This lawsuit is considered the first of its kind against Google (Alphabet). For several months, publishers have been emphasizing that Google's new "AI Overview" feature is pulling audience away from their sites, resulting in a decrease in advertising and subscription revenue.
Google only provides links to their sites in search results if their articles are used in the AI summaries.
Otherwise, Google would have had to pay publishers for the right to use their content.
The company evaluates this as an exploitation of Google's dominant position in the search market. According to a federal court ruling, Google controls nearly 90 percent of the US search market.