АҚШ Исроилнинг Ғазодаги ҳужумини қўллаб-қувватлади
АҚШ Давлат котиби Марко Рубио Исроил Бош вазири Бинямин Нетаньяху билан учрашувда Ғазодаги ҳарбий амалиётларга Вашингтоннинг ёндашувини баён қилди.
Унга кўра, Трамп маъмурияти бу ҳужумларни қўллаб-қувватлайди, аммо улар узоққа чўзилмаслиги керак.
15 сентябрь куни бўлиб ўтган учрашувда АҚШ Давлат котиби Марко Рубио Нетаньяхуга Трамп маъмурияти Исроилнинг қуруқликдаги ҳарбий операциясини қўллаб-қувватлашини билдирган. “Ахиос” нашрининг ёзишича, АҚШ ҳужум тезкор бўлиши тарафдори.
Рубио билан бирга бўлган америкалик расмийлардан бири: “Бу Трампнинг уруши эмас, бу Нетаньяхунинг уруши. Барча оқибатлар учун у жавобгар бўлади”, — деган.
Исроил армияси сўнгги ҳафталарда Ғазодаги ҳужумларни кучайтирган. Шаҳарга танклар киритилган, аҳоли эса жанубга кўчишга чақирилган. Маълумотларга кўра, 1 миллион аҳолининг 300 мингга яқини Ғазони тарк этган.
Исроил армияси фақат 20 дақиқада 37 та зарба берган, улардан айримлари жанговар вертолётлар орқали амалга оширилган. Фаластинлик расмийлар Ғазода оғир ҳаво ҳужумлари ҳақида “Ал Жазеэра”га хабар берган.
Эслатиб ўтамиз, Рубио Исроилга Қатардаги ҲАМАС қароргоҳига берилган зарбадан сўнг сафар қилган ва бу ҳужумдан Оқ уй норози эканини билдирган эди.

U.S. Secretary of State Marco Rubio, in a meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, articulated Washington's approach to the military operations in Gaza.
According to him, the Trump administration supports these attacks, but they should not be prolonged.
During the meeting on September 15, U.S. Secretary of State Marco Rubio informed Netanyahu that the Trump administration supports Israel's ground military operation. According to the "Axios" publication, the U.S. is in favor of a swift attack.
One of the American officials present with Rubio stated: "This is not Trump's war, this is Netanyahu's war. He will be responsible for all consequences."
The Israeli army has intensified its attacks in Gaza in recent weeks. Tanks have been sent into the city, and the population has been called to relocate south. According to reports, nearly 300,000 out of 1 million residents have left Gaza.
The Israeli army delivered 37 strikes in just 20 minutes, some of which were carried out by combat helicopters. Palestinian officials reported to Al Jazeera about heavy air attacks in Gaza.
It is worth noting that Rubio traveled to Israel after the strike on the Hamas headquarters in Qatar and had expressed that the White House was displeased with that attack.