Шимолий Корея етакчиси Ким Чен Ин учувчисиз учиш аппаратлари уюшмаси томонидан ишлаб чиқилган янги турдаги дронларнинг синов жараёнларини шахсан кузатди. Синовлар давомида стратегик ва тактик разведка, шунингдек, кўп мақсадли дронларнинг жанговар қўлланилиши синаб кўрилди.
Расмий ахборотга кўра, “Geumsong” серияли тактик ҳужумчи дронлар юқори самарадорлик кўрсатган. Ким Чен Ин замонавий урушларда дронларнинг тутган ўрни ҳақида гапирар экан, сунъий интеллект ва операцион имкониятларни жадаллик билан ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Аввалроқ Шимолий Корея мустаҳкамланган композит материалдан тайёрланган, қаттиқ ёнилғи билан ишлайдиган ракета двигателини ҳам синовдан ўтказган эди. Ўша синовни ҳам Ким Чен Ин шахсан кузатган.

North Korean leader Kim Jong Un personally observed the test process of a new type of drone developed by an association for developing unmanned aerial vehicles. During the tests, the combat use of strategic and tactical reconnaissance, as well as multi-purpose drones, was tested.
According to official information, the tactical attack drones of the "Geumsong" series demonstrated high performance. Kim Jong Un, speaking about the place of drones in modern warfare, emphasized the need to vigorously develop artificial intelligence and operational capabilities.
Earlier, North Korea also tested a rocket engine made of reinforced composite material and running on solid fuel. That test was also personally observed by Kim Jong Un.