Оқ уй Дональд Трамп маъмуриятининг туғма фуқароликни бекор қилишга оид фармонини кучда қолдириш учун АҚШ Олий судига мурожаат қилди, дея ёзмоқда "Zamon.uz". 2025 йил 26 сентябрда юборилган мурожаат шу масалада бир йил ичида олий судга иккинчи марта қайрилиш ҳисобланади.
2025 йил 20 январда имзоланган фармонга кўра, АҚШ ҳудудида ноқонуний мигрантлар ёки вақтинчалик чет эллик фуқаролардан туғилган болаларга автоматик равишда фуқаролик ҳуқуқи берилиши тақиқланади. Маъмурият бундай амалиётни 14-тузатишнинг “нотўғри талқини” деб ҳисоблаб, уни мамлакат учун “салбий оқибатларга олиб келувчи” омил сифатида баҳоламоқда.
Қуйи судлар ҳозирга қадар мазкур сиёсатни бир неча бор тўхтатиб қўйган. Июл ойида Сан-Франциско апелляция суди федерал судьянинг АҚШ бўйлаб Трамп фармонини блоклаш ҳақидаги қарорини тасдиқлаган эди. Шу ойда Нью-Ҳемпшир судьяси ҳам ACLU даъвосини қондириб, фармоннинг янги туғилган чақалоқларга татбиқ этилишига тўсқинлик қилди.
Оқ уй ушбу сиёсат охир-оқибат Олий суд томонидан қўллаб-қувватланишига умид қилмоқда. Бироқ масалани кўриб чиқиш учун зарур бўлган тўрт судья овози таъминланиши номаълумлигича қолмоқда.
Ҳимоячилар фармонни конституцияга зид деб ҳисобламоқда. ACLU вакили Коди Вофси уни “ноқонуний” дея атаган. Мазкур масалада 1898 йилда Олий суднинг Вонг Ким Арк иши бўйича чиқарган қарори прецедент бўлиб хизмат қилмоқда. Ўшанда суд АҚШда туғилган хитойлик муҳожирларнинг фарзандларига фуқаролик ҳуқуқини тан олган эди.

Trump wants to abolish birthright citizenship in the USA.
The Supreme Court again appealed to support the decree on the cancellation of the citizenship of the Arrow House tribe.
Image of 'Trump wants to abolish birthright citizenship in the USA.'
The White House has appealed to the U.S. Supreme Court to uphold the Trump administration's executive order to abolish birthright citizenship, writes "Zamon.uz". The appeal sent on September 26, 2025, marks the second time the Supreme Court has been petitioned on this issue within a year.
According to the executive order signed on January 20, 2025, the automatic granting of citizenship rights to children born to illegal migrants or temporary foreign citizens within U.S. territory is prohibited. The administration considers this practice an "incorrect interpretation" of the 14th Amendment and assesses it as a factor leading to "negative consequences" for the country.
Lower courts have so far blocked this policy several times. In July, the San Francisco Court of Appeals upheld a federal judge's decision to block the Trump executive order across the U.S. That same month, a New Hampshire judge also ruled in favor of an ACLU lawsuit, preventing the order from being applied to newborn infants.
The White House hopes that this policy will ultimately be supported by the Supreme Court. However, it remains uncertain whether the necessary four justices' votes to hear the case will be secured.
Advocates consider the order unconstitutional. An ACLU representative, Cody Wofsy, called it "illegal." The precedent in this matter is the Supreme Court's 1898 ruling in the case of Wong Kim Ark. At that time, the court recognized the citizenship rights of children born to Chinese immigrant parents in the U.S.