АҚШ ҳукумати 1 октябрга ўтар кечаси расман фаолиятини тўхтатди. Сабаб — президент Дональд Трамп ва Конгресс ўртасидаги бюджет келишмовчилиги. Бу сўнгги олти йил ичидаги илк шундай ҳолат бўлди.
CNN хабарига кўра, демократлар соғлиқни сақлаш тизимига қўшимча маблағ ажратилишини талаб қилган, республикачилар эса бюджетни вақтинча ноябргача узайтиришни таклиф қилган. Музокаралар натижасиз якунланганидан сўнг, федерал ҳукуматнинг айрим идоралари ишини тўхтатди.
Трамп демократларни айблаб, бу ҳолат минглаб давлат хизматчиларининг ишдан бўшашига олиб келишини таъкидлади. Маълумотларга кўра, 750 минггача ходим вақтинча ишсиз қолиши мумкин. Ҳарбийлар, почта ва ижтимоий дастурлар эса одатдагидек фаолият юритмоқда.
Сўнгги 50 йил ичида АҚШ ҳукумати 21 марта шундай молиявий боши берк кўчага кирган. Энг узоқ танаффус 2018 йилда бўлган бўлиб, 35 кун давом этган.

Budget cuts may cause hundreds of thousands of employees to lose their jobs.
The U.S. government officially stopped its activities at midnight on October 1. The reason is a budget disagreement between President Donald Trump and Congress. This is the first such case in the last six years.
According to CNN, Democrats demanded additional funding for the healthcare system, while Republicans proposed temporarily extending the budget until November. After the negotiations ended without result, some federal government agencies stopped working.
Trump blamed the Democrats, emphasizing that this situation would lead to thousands of civil servants being laid off. According to reports, up to 750,000 employees could be temporarily unemployed. However, the military, postal services, and social programs continue to operate as usual.
In the last 50 years, the U.S. government has faced such a financial dead end 21 times. The longest pause occurred in 2018, lasting 35 days.