Улардан 11 нафарига ўлим, 5 нафарига кечиктирилган ўлим, 11 нафарига умрбод қамоқ, 12 нафарига эса 5 йилдан 24 йилгача қамоқ жазоси берилди.
'Хитойда "Минг" сулоласи тугатилди: 39 киши судланди'ning rasmi
Хитойнинг Венчжоу шаҳрида ўтказилган суд жараёнида “Минг” оиласи деб ном олган йирик трансмиллий жиноят гуруҳи аъзоларига ҳукм ўқилди. Хитой давлат телерадиокорпорацияси маълумотига кўра, 39 нафар шахс турли оғир жиноятлар учун жавобгарликка тортилади, дея ёзмоқда "zamon.uz".
Тергов материалларига кўра, “Минг” оиласи 2015 йилдан бери Мьянманинг Лаукаинг шаҳрида жойлашган фирибгарлик марказларини бошқариб келган. Улар ноқонуний қиморхона фаолияти, онлайн фирибгарлик, наркотик моддалар савдоси ва одам савдоси билан шуғулланган.
Жиноят тармоғининг ноқонуний даромади 10 миллиард юандан (тахминан 1,4 миллиард АҚШ доллари) ортиқ бўлган. Лаукаингдаги “Crouching Tiger Villa” номи билан танилган марказларда 10 мингдан ортиқ ишчи фаолият юритган, уларнинг аксарияти мажбурий меҳнат ва зўравонлик қурбонига айланган.
Суд қарорига мувофиқ, “Минг” оиласи аъзоларига қуйидаги жазолар тайинланди:
11 нафарига — ўлим жазоси;
5 нафарига — кечиктирилган ўлим жазоси (2 йил муддат билан);
11 нафарига — умрбод қамоқ;
12 нафарига — 5 йилдан 24 йилгача озодликдан маҳрум этиш.
“Минг” оиласи Мьянмада энг таъсирли жиноий гуруҳлардан бири сифатида танилган. 2023 йилда Мьянма ҳукумати қидирувдаги аъзоларнинг бир қисмини Хитой ҳуқуқ-тартибот органларига топширган. Оила етакчиси Минг Сюэчанг ҳибс пайтида жонига қасд қилгани айтилади.
Хитой ҳукумати томонидан бундай жиноят тармоқларига қарши кўрилаётган қатъий чоралар халқаро миқёсда эътибор қозонмоқда. Пекин босими остида Таиланд ҳам Мьянма билан чегарадош ҳудудлардаги ноқонуний марказларга қарши курашни кучайтирган. Бироқ, БМТ маълумотига кўра, айрим тармоқлар фаолиятини Камбоджа каби бошқа давлатларда давом эттирмоқда.
БМТ бундай тузилмаларни “фирибгарлик фабрикалари” деб атаб, Хитойнинг “Минг” оиласига нисбатан кескин чораларини жиноятчиликка қарши муросасиз сиёсатнинг намунаси сифатида баҳолади.

In China, the "Ming" dynasty was extinguished: 39 people were executed
In a trial held in Wenzhou city, China, members of the notorious transnational criminal group known as the "Ming" family were sentenced. According to reports from China State Radio and Television, 39 individuals will be held accountable for various serious crimes, writes "zamon.uz".
According to the investigation materials, the "Ming" family has been managing fraud centers located in Laukkaing city, Myanmar, since 2015. They were involved in illegal gambling operations, online fraud, drug trafficking, and human trafficking.
The criminal network's illegal income exceeded 10 billion yuan (approximately 1.4 billion US dollars). More than 10,000 workers operated in centers known as "Crouching Tiger Villa" in Laukkaing, the majority of whom were subjected to forced labor and violence.
According to the court verdict, the following sentences were imposed on members of the "Ming" family:
11 individuals — death penalty;
5 individuals — suspended death sentence (with a 2-year reprieve);
11 individuals — life imprisonment;
12 individuals — imprisonment from 5 to 24 years.
The "Ming" family is recognized as one of the most influential criminal groups in Myanmar. In 2023, the Myanmar government handed over a portion of the wanted members to Chinese law enforcement agencies. The family's leader, Ming Xuechang, is said to have committed suicide while in custody.
The strict measures taken by the Chinese government against such criminal networks are gaining international attention. Under pressure from Beijing, Thailand has also intensified its fight against illegal centers in the border areas with Myanmar. However, according to UN information, some networks continue their activities in other countries, such as Cambodia.
The UN refers to such structures as "scam factories" and assesses China's harsh measures against the "Ming" family as an example of an uncompromising policy against crime.