Ғазо кўчаларида тинчлик байрами бўлиб ўтмоқда
Икки йиллик урушдан чарчаган Ғазо аҳолиси ўт очиш тўхтатилиши ҳақидаги янгиликни кўз ёш ва қувонч билан қарши олди.
'Ғазо кўчаларида тинчлик байрами бўлиб ўтмоқда'ning rasmi
Икки йил давом этган қонли уруш ва бомбардимонлардан сўнг Ғазо аҳолиси ниҳоят тинчлик умидини кўрди — улар ўт очиш тўхтатилиши ҳақидаги келишувни нишонлаш учун кўчаларга чиқди.
Тун бўлишига қарамасдан, минглаб одамлар шодлик билан рақсга тушиб, шиорлар айтди. Болалар ҳам катталарга қўшилиб, урушнинг тугагани ҳақидаги хабарни “байрам” сифатида қарши олди. Журналистлар жойдан репортажлар узатиб, айримлари устларидаги ҳарбий кийимларни ечиб ташлаган — бу эса жанглар сўнгги босқичга етганини англатди.
8 октябрь куни Дональд Трамп Исроил ва ҲАМАС ўртасида тинчлик режасининг биринчи босқичи бўйича келишувга эришилганини маълум қилди. Унга кўра, гаровдаги исроилликлар 13 октябрь куни озод этилади, Исроил эса қўшинларини келишилган чизиқ ортига олиб чиқади.
Музокаралар Мисрнинг Шарм-аш-Шайх шаҳрида Қатар, Миср ва Туркия воситачилигида ўтди. АҚШ эса Яқин Шарқ бўйича махсус вакиллари орқали жараёнда иштирок этди.

After two years of bloody conflict and bombings, the people of Gaza finally saw a hope for peace — they took to the streets to mark the agreement on a ceasefire.
Despite the late hour, thousands of people joyfully danced and chanted slogans. Children joined the adults, receiving the news of the end of the war as a "celebration." Journalists reported from the scene, with some removing their military helmets — which indicated that the clashes had reached their final stage.
On October 8, Donald Trump announced that an agreement had been reached on the first stage of a peace plan between Israel and Hamas. According to it, the Israeli hostages would be released on October 13, and Israel would withdraw its troops behind the agreed line.
The negotiations took place in Egypt's Sharm el-Sheikh with the mediation of Qatar, Egypt, and Turkey. The US also participated in the process through its special envoys for the Middle East.