Ўзбекистон Республикаси Бош консулхонаси кўмагида Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида ота-она қарамоғисиз қолган олти нафар вояга етмаган болалар ватанга олиб келинди. Бу ҳақда "Дунё" ахборот агентлиги хабар берди.
Айтилишича, Ўзбекистондан келган ишчи гуруҳ 10 кун давомида вазият бўйича барча керакли ҳужжатларни тўплаган. Шундан сўнг, ота-она қарамоғисиз қолган болалар Санкт-Петербургдаги вояга етмаганлар учун ижтимоий реабилитация марказлари ва болалар учун "Транзит" ижтимоий бошпанасига етказилган.
Маълум бўлишича, вояга етмаган болалардан бири уч йилдан бери онасидан айро тарзда, отаси билан яшаб келган. Отаси уни онасидан ноқонуний равишда олиб қўйган. Боланинг оиласи унинг ҳаёти ва соғлиғига таҳдид соладиган ижтимоий ноқулай муҳитни бошдан кечирган.
Бош консулхона ходимлари ва мутасадди ташкилотлар ходимлари боланинг яшаш жойида бўлиб, вояга етмаган ҳамюртимизни Ўзбекистонга қайтариш чораларини олиб борган ҳамда тегишли гувоҳномалар расмийлаштирилган. Шундан сўнг, ҳамюртларимизни Санкт-Петербург-Тошкент авиарейси билан Ўзбекистонга кузатиб қўйилган.

Six underage children left without parental care were brought to their homeland from the city of St. Petersburg, Russia, with the assistance of the Consulate General of the Republic of Uzbekistan. This was reported by the "Dunyo" news agency.
It is said that a working group from Uzbekistan collected all the necessary documents regarding the situation within 10 days. After that, the children left without parental care were taken to social rehabilitation centers for minors in St. Petersburg and the "Transit" social shelter for children.
It is known that one of the underage children has been living separately from his mother for three years, living with his father. The father had taken him away from his mother illegally. The child's family has been experiencing a socially unfavorable environment that threatens his life and health.
Employees of the Consulate General and the relevant organizations visited the child's place of residence, carried out measures for the return of our underage compatriot to Uzbekistan, and formalized the relevant certificates. After that, our compatriots were escorted to Uzbekistan on a St. Petersburg-Tashkent flight.