Бугун ҳаво ҳарорати қандай бўлади?
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 12-14 даража, кундузи 26-28 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-10 даража илиқ, кундузи 22-27 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-10 даража, кундузи 18-23 даража бўлади.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for today, October 15.
According to it, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature at night will be 12-14 degrees, during the day 26-28 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be a warm 5-10 degrees, during the day 22-27 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 27-32 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 5-10 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 18-23 degrees.