Ўзбекистонда аёллар кўп умр кўрадими ёки эркаклар?
Ўзбекистонда 2025 йил 1 январь ҳолатига кўра, 90 ёш ва ундан катта фуқаролар сони 18 915 нафарни ташкил этди. Уларнинг 66,3 фоизи аёллар, 34,6 фоизи эса эркаклардир.
“Оила ва гендер” илмий-тадқиқот институтининг маълумотига кўра, энг кўп узоқ умр кўрувчилар Фарғона (2582 нафар), Тошкент шаҳри (2155 нафар) ва Қашқадарё (2011 нафар) вилоятларида яшайди. Мутахассислар 2030 йилгача бу кўрсаткич икки баравар ошиб, 44 минг нафардан ортишини прогноз қилмоқда.
Узоқ умр кўришнинг асосий омили сифатида ижтимоий фаоллик тилга олинмоқда — сўровда қатнашганларнинг 76,3 фоизи фаол ҳаёт тарзи инсонни соғлом сақлашини таъкидлаган.
Фарғоналик 130 ёшли Ҳувайдо момо (1895 йилда туғилган) Ўзбекистондаги энг ёши улуғ фуқаро сифатида эътироф этилган. У ҳақда расмий туғилиш ёзуви мавжуд эмаслиги сабабли суд орқали туғилганлик фактини белгилаш жараёни амалга оширилган.
Ҳувайдо момо Гиннес рекордлар китобига киритилиши мумкинлиги айтилмоқда.
Бу қизиқ Бугун 11:09
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 6 май куни амалда бўладиган қийматини белгилади.
Бу қизиқ Бугун 02:54
“Ўзгидромет” 5 май куни кутилаётган об-ҳаво ҳақида маълумот берди.
Бу қизиқ 04.05.2026 11:19
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 5 майда амалда бўладиган қийматини эълон қилди.

As of January 1, 2025, the number of citizens aged 90 and over in Uzbekistan was 18,915. Of these, 66.3 percent were women and 34.6 percent were men.
According to data from the "Family and Gender" Scientific Research Institute, the largest numbers of long-livers live in the Fergana (2,582 people), Tashkent city (2,155 people), and Kashkadarya (2,011 people) regions. Specialists forecast that by 2030, this figure will more than double, exceeding 44 thousand people.
Social activity is cited as a key factor for longevity — 76.3 percent of survey participants emphasized that an active lifestyle helps a person stay healthy.
Huvaido momo from Fergana, aged 130 (born in 1895), is recognized as the oldest citizen in Uzbekistan. Due to the absence of an official birth record, a judicial process to establish the fact of her birth was carried out.