Маълумотларга кўра, мамлакатимизда умумий инфляция даражаси 2022 йилдаги 12,3 фоиздан 2025 йил сентябрь ойида 8 фоизгача пасайган. Бу сўнгги йилларда нархлар барқарорлашиб бораётганини кўрсатади.
Инфляцияси 10 фоиздан юқори бўлган товар ва хизматлар улуши 2022 йилда 52 фоиз бўлган бўлса, 2025 йил сентябрь ойида 14 фоизга камайган. Бу эса ички бозорда нархлар барқарорлиги ошиб бораётганидан далолат беради.
Йил давомида айрим озиқ-овқат маҳсулотлари нархи пасайган. Хусусан, овқат ёғи 59,2 фоиз, помидор 31,5 фоиз, сабзи 57,5 фоиз, картошка — 8,1 фоизни ташкил этади. Шу билан бирга, айрим маҳсулотлар нархи ошган. Қовоқ 10,9 фоиз, лимон 52,6 фоиз, бақлажон 22,3 фоизга ошган.
Йиллик ҳисобда айрим ноозиқ-овқат маҳсулотлари нархи ҳам ошган. Хусусан, пропан +7,0 фоиз, табиий газ +11,0 фоиз, фезодорант +10,5 фоизни ташкил этади.
Бироқ айрим товарлар нархи пасайган. Хусусан, қоғоз (А4) 3,7 фоиз, метан –19,3 фоизга пасайгани қайд этилган.
Хизматлар соҳасида айрим хизматлар нархининг пасайиши кузатилган. Хусусан, суғурта 3,1 фоиз, микромолиявий хизматлар –2,6 фоизга пасайган.
Бироқ қуйидаги соҳаларда ўсиш қайд этилган. Автомобиль ҳайдовчилик курслари — +73,3 фоиз, транспорт хизматларида +57,8 фоиз ўсиш қайд этилган.
Бир сўз билан айтганда, истеъмол нархлари индекси бўйича таҳлилларга кўра, озиқ-овқат маҳсулотларининг 68 фоизи нархи ўсган, 32 фоизи пасайган. Ноозиқ-овқат маҳсулотларининг 86 фоизи ўсган, 14 фоизи арзонлашган.

According to data, the overall inflation rate in our country decreased from 12.3 percent in 2022 to 8 percent by September 2025. This indicates that prices have been stabilizing in recent years.
The share of goods and services with inflation above 10 percent was 52 percent in 2022, but decreased to 14 percent by September 2025. This testifies to the increasing stability of prices in the domestic market.
During the year, the prices of some food products decreased. In particular, cooking oil decreased by 59.2 percent, tomatoes by 31.5 percent, carrots by 57.5 percent, and potatoes by 8.1 percent. At the same time, the prices of some products increased. Squash increased by 10.9 percent, lemons by 52.6 percent, and eggplant by 22.3 percent.
On an annual basis, the prices of some non-food products also increased. In particular, propane increased by +7.0 percent, natural gas by +11.0 percent, and air freshener by +10.5 percent.
However, the prices of some goods decreased. In particular, a decrease was noted for paper (A4) by 3.7 percent and methane by –19.3 percent.
In the services sector, a decrease in the price of some services was observed. In particular, insurance decreased by 3.1 percent and microcredit services by –2.6 percent.
However, growth was recorded in the following areas: Automobile driving courses — an increase of +73.3 percent was recorded, and in transport services, an increase of +57.8 percent was recorded.
In a word, according to an analysis of the consumer price index, the price of 68 percent of food products increased, while 32 percent decreased. The price of 86 percent of non-food products increased, while 14 percent became cheaper.
In the services sector, prices increased for 90 percent, while a decrease was observed for 10 percent.