Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида тарихий ҳужжат имзоланди
24 октябрь куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев, Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен иштирокида Ўзбекистон Республикаси билан Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (EPCA) имзоланди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Янги ҳужжат 1996 йилдаги Шериклик ва ҳамкорлик битимини алмаштириб, икки томонлама муносабатларнинг ҳуқуқий асосини янгилайди ва кенгайтиради.
EPCA 9 бўлим, 356 модда ва 14 иловадан иборат бўлиб, сиёсий мулоқот, савдо ва инвестициялар, фан ва таълим, инновациялар, атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши каби соҳаларни қамраб олади.
Битим Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи муносабатларида янги босқични бошлаб бериб, ҳамкорликни мисли кўрилмаган даражага олиб чиқиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев кеча расмий ташриф билан Брюссельга етиб борган, уни рафиқаси Зироатхон Мирзиёева ҳамроҳлик қилган.

A historic document was signed between Uzbekistan and the European Union.
On October 24, the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA) between the Republic of Uzbekistan and the European Union was signed in Brussels with the participation of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the European Council António Costa, and President of the European Commission Ursula von der Leyen. The Presidential Press Service reported on this.
The new document replaces the 1996 Partnership and Cooperation Agreement, updating and expanding the legal basis for bilateral relations.
The EPCA consists of 9 parts, 356 articles, and 14 annexes, covering areas such as political dialogue, trade and investments, science and education, innovations, environment, and climate change.
The agreement is expected to initiate a new stage in relations between Uzbekistan and the European Union, bringing cooperation to an unprecedented level.
We recall that Shavkat Mirziyoyev arrived in Brussels on an official visit last night, accompanied by his wife Ziroatkhon Mirziyoyeva.