Ўзбекистонда янги агентлик ташкил этилди
Президентнинг фармони билан ташкил этилган Касбий таълим агентлигининг олдига муҳим вазифалар юклатилди.
'Ўзбекистонда янги агентлик ташкил этилди'ning rasmi
Президентнинг "Касбий таълим тизимида бошқарув самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони имзоланди.
Фармонга асосан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузурида Касбий таълим агентлиги ташкил этилди.
Бу орқали касбий таълимни ривожлантиришда самарали ва яхлит бошқарув тизими яратилади.
Касбий таълим агентлиги:
техникумлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва касбий таълим соҳасини бошқаришга масъул бўлади;
касбий таълим дастурлари мазмуни, малака даражалари, ўқитишнинг минимал муддатлари, битирувчилар билимини баҳолаш мезонлари ҳамда ўқув-методик таъминотга талабларни белгилайди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги томонидан «ваучер» тизими билан қамраб олинмаган шахсларни касбга ўқитади.
Миграция агентлигининг хорижий иш берувчилар эҳтиёжидан келиб чиқиб берган буюртмалари асосида фуқароларни касбга ва хорижий тилларга ўқитади.
2027 йил 1 январдан иқтисодиёт тармоқларидаги иш ўринларига босқичма-босқич Миллий малака рамкасининг тегишли даражасига мос диплом (малака сертификати)га эга ходимларни ишга қабул қилиш тизими йўлга қўйилади.
давлат касбий таълим муассасаларига таълим хизматлари нархини бозор конъюнктурасидан келиб чиқиб белгилаш ва мутахассисларни тўғридан-тўғри шартнома асосида жалб қилишга рухсат берилади.
Касбий таълимни ривожлантириш бўйича ҳудудий тадбиркорлар кенгашлари тузилади.
'Самарқандда 4 ойлик келинчак фарзандини дунёга келтириб, челакка ташлаб кетди'ning rasmi
Жамият Бугун 05:04
Самарқандда 4 ойлик келинчак фарзандини дунёга келтириб, челакка ташлаб кетди
Ҳозирда ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.
'Бугун ҳарорат 15 даражагача кўтарилади'ning rasmi
Жамият Бугун 03:12
Бугун ҳарорат 15 даражагача кўтарилади
10 январь кунги об-ҳаво маълумотлари эълон қилинди.
'Тўйда Озодбек Назарбеков қўшиғи учун пул қистирилди'ning rasmi
Жамият 09.01.2026 15:53
Тўйда Озодбек Назарбеков қўшиғи учун пул қистирилди
Ижтимоий тармоқларда Маданият вазири Озодбек Назарбеков тўй маросимида қўшиқ куйлаб, унга узатилган пулларни олаётгани акс этган видеолавҳа тарқалди.
'“Манчестер Сити” Антуан Семеньони ўз сафига қўшиб олди'ning rasmi
Жамият 09.01.2026 13:23
“Манчестер Сити” Антуан Семеньони ўз сафига қўшиб олди
Англиянинг “Манчестер Сити” клуби “Борнмут” қанот ҳужумчиси Антуан Семеньонинг трансферини расман эълон қилди.
'Доллар курси ўзгарди'ning rasmi
Жамият 09.01.2026 12:28
Доллар курси ўзгарди
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 12 январда амалда бўладиган қийматини эълон қилди.
'Мубашшир Аҳмаднинг аҳволи оғирми?'ning rasmi
Жамият 09.01.2026 12:14
Мубашшир Аҳмаднинг аҳволи оғирми?
Омбудсман колонияда жазо муддатини ўтаётган Мубашшир Аҳмаднинг соғлиғи ва сақланиш шароитини ўрганди.

A new agency has been established in Uzbekistan.
Important tasks have been assigned to the Agency for Professional Education, established by the President's decree.
Image of 'A new agency has been established in Uzbekistan.'
The President signed a decree "On measures to increase the management efficiency in the vocational education system."
Based on the decree, the Vocational Education Agency was established under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation.
This will create an effective and unified management system for the development of vocational education.
The Vocational Education Agency:
will be responsible for coordinating the activities of technical schools and managing the vocational education sector;
determines the content of vocational education programs, qualification levels, minimum training durations, criteria for assessing graduates' knowledge, and requirements for educational and methodological support.
It provides vocational training to individuals not covered by the "voucher" system administered by the Ministry of Poverty Reduction and Employment.
Based on orders from the Migration Agency, stemming from the needs of foreign employers, it trains citizens in professions and foreign languages.
Starting from January 1, 2027, a system will be introduced for the phased hiring of employees with a diploma (qualification certificate) corresponding to the relevant level of the National Qualifications Framework for jobs in economic sectors.
Furthermore:
state vocational education institutions are allowed to set the price of educational services based on market conditions and to attract specialists directly on a contract basis.
Regional entrepreneurs' councils for the development of vocational education will be established.
Image of 'The list of countries with visa-free entry to Uzbekistan increases by 7'
The list of countries with visa-free entry to Uzbekistan increases by 7
The government of Uzbekistan has expanded visa-free entry to the country for citizens of several more states.