Таиланд ва Камбоджа ўртасида "тинчлик шартномаси" имзоланди
АҚШ президенти Дональд Трамп Малайзияга етиб борди. Бу унинг бир ҳафталик Осиё сафарининг биринчи бекати.
'Таиланд ва Камбоджа ўртасида "тинчлик шартномаси" имзоланди'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп Малайзия пойтахти Куала-Лумпурга етиб келди. Бу унинг бир ҳафталик Осиё сафарининг биринчи бекати бўлиб, у икки минтақавий ташкилот (Малайзиядаги АСЕАН ва Жанубий Кореядаги АПЕC) саммитларида қатнашади ва Японияга ташриф буюради. Унинг сафарининг асосий воқеаси Хитой раҳбари Си Сзинпин билан учрашув бўлиши кутилмоқда.
Якшанба куни Оқ уй раҳбари иштирокида Таиланд ва Камбоджа раҳбарлари икки давлат ўртасидаги келишувни имзоладилар, Трамп буни ҳарбий можарога барҳам беришга қаратилган “тинчлик келишуви” деб атайди.
ОАВ маълумотларига кўра, АҚШ президенти бу маросимни АСЕАН саммити чоғида ўтказишни талаб қилган. Бу ёзда Трумп Таиланд-Камбоджа чегарасида урушни тўхтатишга ёрдам берди ва у бу урушни ўзи тўхтатган деб даъво қилган саккизтаси қаторига киритди.
ББC мухбирларининг қайд этишича, ҳужжатни имзолашдан олдин Таиланд ва Камбоджа раҳбарлари уни “тинчлик келишуви” деб атамасликни маъқул кўрган. Ҳужжатнинг расмий номи анча бўйсундирилган эди: "Алоқалар тўғрисида қўшма декларация".
Матбуотга сиздирилган маълумотларга кўра, ҳужжатда можаронинг кескинлигини юмшатиш бўйича фақат дастлабки қадамлар, жумладан, оғир қуролларни олиб чиқиш ва чегараларни демаркация қилиш ва миналардан тозалаш бўйича биргаликда ҳаракатлар кўрсатилган.

A "peace treaty" was signed between Thailand and Cambodia.
US President Donald Trump has arrived in Malaysia. This is the first stop of his week-long Asia tour.
Image of 'A "peace treaty" was signed between Thailand and Cambodia.'
US President Donald Trump has arrived in Kuala Lumpur, the capital of Malaysia. This is the first stop of his week-long Asia tour, during which he will participate in summits of two regional organizations (ASEAN in Malaysia and APEC in South Korea) and visit Japan. The main event of his trip is expected to be a meeting with Chinese leader Xi Jinping.
On Sunday, with the White House leader in attendance, the leaders of Thailand and Cambodia signed an agreement between the two countries, which Trump called a "peace agreement" aimed at ending the military conflict.
According to media reports, the US President demanded that this ceremony be held during the ASEAN summit. This summer, Trump helped stop a war on the Thailand-Cambodia border and claimed it was the eighth such war he had stopped.
According to BBC correspondents, before the signing of the document, the leaders of Thailand and Cambodia agreed not to call it a "peace agreement." The official name of the document was much more subdued: "Joint Declaration on Relations."
According to information leaked to the press, the document outlined only initial steps to ease the severity of the conflict, including the withdrawal of heavy weapons, demarcation of borders, and joint efforts for demining.