Бу йилги йўл-транспорт ҳодисаларида 1 303 нафар ўзбекистонлик ҳалок бўлди
Олий Мажлис Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлисида 2025 йилнинг 9 ойи давомида мамлакатда содир бўлган йўл-транспорт ҳодисалари таҳлили эълон қилинди.
'Бу йилги йўл-транспорт ҳодисаларида 1 303 нафар ўзбекистонлик ҳалок бўлди'ning rasmi
Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Қутбиддин Бурхонов маълум қилишича, 2025 йилнинг январь–сентябрь ойларида республика бўйлаб 5 895 та йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган.
Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 3,8 фоиз январь–сентябрь статистикага кўра, 4592 нафар киши тан жароҳати олган, 1303 киши эса ҳалок бўлган.
Пиёдалар иштирокидаги ЙТҲлар сони эса 2 689 тани ташкил этиб, 5,8 фоизга қисқарган.
Қутбиддин Бурхоновнинг таъкидлашича, бу натижаларга ҳайдовчи ва пиёдалар маданиятининг ошиши, йўл ҳаракати тизимининг рақамлаштирилиши ҳамда ҳайдовчиларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш орқали эришилган.
Сенат қўмитаси йўл ҳаракати хавфсизлигида ижобий ўзгаришлар кузатилаётганини қайд этган, бироқ профилактика, техник назорат ҳамда ахборот-тарбиявий ишларни кучайтириш зарурлигини ҳам таъкидлаган.

This year, 1,303 Uzbeks died in road traffic accidents.
At the eleventh plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, an analysis of road traffic incidents that occurred in the country during the 9 months of 2025 was announced.
Image of 'This year, 1,303 Uzbeks died in road traffic accidents.'
According to Qutbiddin Burkhanov, Chairman of the Senate Committee on Defense and Security Issues, 5,895 road traffic accidents occurred across the republic in January–September 2025.
This is 3.8 percent less than the same period last year. According to January–September statistics, 4,592 people were injured and 1,303 people died.
The number of traffic accidents involving pedestrians amounted to 2,689, having decreased by 5.8 percent.
According to Qutbiddin Burkhanov, these results were achieved through an increase in driver and pedestrian culture, the digitalization of the traffic system, and the improvement of the driver training system.
The Senate committee noted that positive changes are being observed in road traffic safety, but also emphasized the need to intensify preventive, technical control, and informational-educational work.