Давлат хавфсизлик хизматининг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан вилоят божхона ҳамда ички ишлар бошқармалари билан ҳамкорликда Ургут туманида ўтказилган тезкор тадбирда катта миқдордаги гиёҳвандлик воситасининг савдосига чек қўйилди.
Хусусан, олдиндан кузатувга олинган – Ургут туманида яшовчи, 1966 й.т., муқаддам гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс 993 гр “опий” моддасини шартли харидорга 15 минг АҚШ долларига сотган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Аниқланишича, ушбу наркотик модда Тожикистон Республикасидан контрабанда йўли билан олиб келинган.
Ҳозирда мазкур шахсга нисбатан Жиноят Кодексининг 28,246-моддаси 2-қисми (контрабанда) ва 273-моддаси 5-қисми (гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш...) билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди, дея хабар бермоқда ДХХ ахборот хизмати.

Employees of the State Security Service's Directorate for the Samarkand Region, in cooperation with the regional customs and internal affairs directorates, thwarted the sale of a large quantity of narcotic drugs during a rapid operation conducted in the Urgut district.
In particular, a previously surveilled individual, a resident of Urgut district, born in 1966, previously convicted for a crime related to the sale of narcotic drugs, was caught red-handed while selling 993 grams of opium to a conditional buyer for 15,000 US dollars.
It was established that this narcotic substance was smuggled into the country from the Republic of Tajikistan.
The information service of the SSS reports that a criminal case has now been initiated against the mentioned individual under Part 2 of Article 246 (smuggling) and Part 5 of Article 273 (transportation of narcotic drugs, their analogues or psychotropic substances...) of the Criminal Code, and the preventive measure of "imprisonment" has been applied.