Бироқ Оқ уй Венесуэла раҳбарининг зудлик билан истеъфосида қатъий позицияни сақлаб қолган.
21 ноябрь куни АҚШ президенти Дональд Трамп Венесуэла президенти Николас Мадуро билан ўтказган телефон мулоқоти давомида унга оиласи билан биргаликда мамлакатни тарк этиши учун жума кунигача муддат берди. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
Маълум қилинишича, суҳбат 15 дақиқа давом этган бўлиб, Трамп Мадуронинг илгари сурган аксарият таклифларини рад этган. Шунга қарамай, АҚШ раҳбари унга оиласи билан хавфсиз тарзда мамлакатдан чиқиб кетиш учун бир ҳафталик имкон тақдим этишга розилик билдирган.
Белгиланган муддат 28 ноябрь, жума куни якунланганидан сўнг, эртаси куни — шанба куни Венесуэла ҳаво ҳудуди ёпилганлиги эълон қилинган.
Агентлик манбаларига кўра, Мадуро витсе-президент Делси Родригесга янги сайловлар жараёни вақтида муваққат маъмуриятни бошқариш имкониятини таклиф қилган.
СNN нинг ёзишича, Мадуро ўз лавозимини тарк этишга тайёрлигини билдирган, бироқ буни дарҳол амалга ошириш мумкин эмаслигини, 18 ойгача муддат талаб этилишини қайд этган.
Телеканалнинг таъкидлашича, АҚШ расмийлари орасида бу таклифни муқобил ечим сифатида кўрувчилар бўлган. Бироқ Оқ уй Венесуэла раҳбарининг зудлик билан истеъфосида қатъий позицияни сақлаб қолган.

Image of 'Trump gave Maduro a deadline to leave Venezuela.'
On November 21, during a telephone conversation with Venezuelan President Nicolas Maduro, US President Donald Trump gave him until Friday to leave the country with his family. Zamon.uz reported this.
It is reported that the conversation lasted 15 minutes, and Trump rejected most of Maduro's previous proposals. Nevertheless, the US leader agreed to give him a week's opportunity to leave the country safely with his family.
After the specified deadline expires on Friday, November 28, it was announced the next day, Saturday, that Venezuelan airspace was closed.
According to agency sources, Maduro offered Vice President Delcy Rodriguez the opportunity to lead an interim administration during the new election process.
According to CNN, Maduro expressed his readiness to leave his post, but noted that this could not be done immediately and would require a period of 18 months.
The TV channel emphasized that among US officials, there were those who viewed this proposal as a counter-solution. However, the White House maintained a firm position on the Venezuelan leader's immediate resignation.