Украина ўт очишни тўхтатиши мумкин
Берлинда Зеленский билан ўтган учрашувда жанг ҳаракатларини тўхтатиш йўлида сезиларли силжишга эришилган.
'Украина ўт очишни тўхтатиши мумкин'ning rasmi
Берлин шаҳрида бўлиб ўтган учрашув чоғида Украинада эҳтимолий ўт очишни тўхтатиш масаласи бўйича америкалик ва украиналик делегациялар ўртасида 5 соатдан ортиқ музокаралар олиб борилган. Бу ҳақда АҚШ президенти Дональд Трампнинг махсус вакили Стивен Уиткофф 14 декабр куни X ижтимоий тармоғида ёзган.
Маълум қилинишича, учрашувда Украина президенти Володимир Зеленский, АҚШнинг махсус вакили Стивен Уиткофф ҳамда Трампнинг маслаҳатчиси ва куёви Жаред Кушнер иштирок этган. Томонлар 20 банддан иборат тинчликка эришиш режаси, иқтисодий масалалар ва бошқа қатор мавзулар бўйича чуқур муҳокамалар ўтказган.
Учрашувнинг бошида Германия канцлери Фридрих Мерц ҳам қатнашган, кейинчалик у ўз вакилини қолдириб, музокараларни тарк этган. Кейинроқ Мерц X ижтимоий тармоғида Украинада мустаҳкам тинчликка эришиш истагини билдириб, олдинда мураккаб масалалар турганини қайд этган.
Маълумотларга кўра, маслаҳатлашувлар 15 декабр куни ҳам давом эттирилади. Унда Европа давлатлари раҳбарлари, шунингдек, Европа Иттифоқи ва НАТО раҳбарлари иштирок этиши кутилмоқда.
Аввалроқ Reuters агентлиги хабар беришича, Володимир Зеленский журналистлар билан мулоқотда тинчлик музокараларида муайян муросаларга тайёр эканини билдирган. Хусусан, Киев НАТОга аъзо бўлиш ўрнига АҚШ ва Европа давлатлари томонидан юридик мажбурий хавфсизлик кафолатларини қабул қилиш имконини кўриб чиқмоқда.
Шунингдек, Зеленский жанг ҳаракатларини фронтнинг ҳозирги чизиғи бўйича музлатишни адолатли вариант сифатида баҳолаган. Россия томони эса аввал ҳам бир неча бор Украина қўшинларини Донецк ва Луҳанск вилоятларининг айрим ҳудудларидан олиб чиқишни талаб қилиб келган.

During the meeting held in Berlin, negotiations lasting more than 5 hours took place between American and Ukrainian delegations on the issue of preventing a possible ceasefire in Ukraine. This was written on December 14 by US President Donald Trump's special representative, Stephen Wietkoff, on the X social network.
It is reported that the meeting was attended by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, US Special Representative Stephen Wietkoff, and Trump's advisor and son-in-law Jared Kushner. The parties held in-depth discussions on a 20-point peace plan, economic issues, and a number of other topics.
German Chancellor Friedrich Merz also participated at the beginning of the meeting, later leaving the negotiations, leaving his representative behind. Later, Merz expressed on the X social network his desire to achieve a stable peace in Ukraine, noting that there were complex issues ahead.
According to information, consultations will continue on December 15. It is expected that European state leaders, as well as leaders of the European Union and NATO, will participate.
Earlier, Reuters agency reported that Volodymyr Zelenskyy, in a conversation with journalists, stated he was ready for certain compromises in peace negotiations. In particular, Kyiv is considering the possibility of accepting legally binding security guarantees from the US and European states instead of NATO membership.
Furthermore, Zelenskyy assessed freezing combat actions along the current front line as a fair option. Russia, on the other hand, has previously demanded several times that Ukrainian troops withdraw from certain territories of the Donetsk and Luhansk regions.