Жиззахда 2,7 млрд долларлик йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади
2026-2027 йилларда Жиззах вилоятида саноатни ривожлантириш мақсадида умумий қиймати 2,7 миллиард долларлик йирик инвестиция лойиҳалари ишга туширилади.
'Жиззахда 2,7 млрд долларлик йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев 30 январь куни Жиззах вилоятида ўтказилган йиғилишда ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича устувор вазифаларни белгилаб берди. Давлат раҳбари таъкидлашича, келгуси икки йилда вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулот ўсишини 8,5 фоизга етказиш, хорижий инвестициялар ҳажмини 5 миллиард долларга, экспортни эса 500 миллион долларга чиқариш режалаштирилган.
Йиғилишда саноатни жадаллаштириш доирасида қўрғошин-рух, вольфрам, олтин ва бошқа конлардан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди. Шунингдек, “драйвер” лойиҳалар инфратузилмасини мустаҳкамлаш учун жорий йилда 200 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Бундан ташқари, қишлоқ хўжалиги, туризм, шаҳарсозлик ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш бўйича қатор аниқ чора-тадбирлар кўзда тутилган. Президент мутасаддиларга ҳар бир лойиҳани аҳоли бандлиги ва турмуш даражасини ошириш билан узвий боғлаб амалга ошириш бўйича топшириқлар берди.

In Jizzakh, major investment projects worth 2.7 billion dollars will be implemented.
In 2026-2027, major investment projects with a total value of 2.7 billion dollars will be launched in the Jizzakh region for the purpose of industrial development.
Image of 'In Jizzakh, major investment projects worth 2.7 billion dollars will be implemented.'
On January 30, President Shavkat Mirziyoyev outlined priority tasks for the socio-economic development of the region at a meeting held in Jizzakh region. As the head of state emphasized, it is planned to increase the gross regional product growth by 8.5 percent, bring foreign investment volume to 5 billion dollars, and raise exports to 500 million dollars over the next two years.
The meeting noted the necessity of efficient utilization of lead-zinc, tungsten, gold, and other deposits within the framework of accelerating industrial development. It was also determined that 200 billion soums will be allocated this year to strengthen the infrastructure of "driver" projects.
Furthermore, a number of specific measures for the development of agriculture, tourism, urban planning, and social infrastructure were outlined. The President instructed those responsible to implement each project in close connection with increasing employment and improving the standard of living of the population.