Трамп Обамани 2016 йилги сайловлар вақтида “давлат тўнтаришига уриниш”да айблади
АҚШ Президенти Дональд Трамп Оқ уйнинг собиқ раҳбари Барак Обама 2016-йилги президентлик сайловлари жараёнида сохта маълумотлар тайёрлаш ва сайлов натижаларига бўлган ишончни издан чиқаришга уринганини даъво қилди.
'Трамп Обамани 2016 йилги сайловлар вақтида “давлат тўнтаришига уриниш”да айблади'ning rasmi
Дональд Трамп мазкур баёнотни Truth Social ижтимоий тармоғида эълон қилди. Унинг сўзларига кўра, АҚШ миллий разведка директори Талси Габбард “рус иши” деб аталувчи масалага оид юзлаб ҳужжатларни ошкор қилган. Трамп ушбу материаллар Барак Обама Марказий разведка бошқармаси (CИА) ходимларига унга қарши сохта маълумотлар тайёрлаш бўйича шахсан кўрсатма берганини тасдиқлашини иддао қилмоқда.
Трампнинг таъкидлашича, бу ҳаракатлар америкаликларнинг сайлов тизими ва 2016-йилги сайловлар натижаларига бўлган ишончини сусайтириш мақсадида амалга оширилган. У, шунингдек, собиқ президентни ҳибсга олиш эҳтимолини ҳам тилга олган.
Мазкур баёнотлар АҚШ Федерал қидирув бюроси (ФБИ) томонидан Жоржия штатининг Фултон округидаги сайлов идорасида ўтказилган тинтув фонида янгради. Тинтув давомида 2020-йилги сайловларга оид ҳужжатлар мусодара қилингани маълум қилинмоқда. Хабарларга кўра, тадбирларда амалдаги маъмурият вакиллари, жумладан, Талси Габбард ҳамда ФБИ директорининг ўринбосари Эндрю Бейли иштирок этган.

Trump accused Obama of attempting a "coup d'état" during the 2016 election period.
US President Donald Trump claimed that former US President Barack Obama attempted to prepare fabricated information and undermine confidence in the election results during the 2016 presidential election process.
Image of 'Trump accused Obama of attempting a "coup d'état" during the 2016 election period.'
Donald Trump announced this statement on the Truth Social social network. According to his words, US National Intelligence Director Tulsi Gabbard has disclosed hundreds of documents related to the so-called "Russia affair." Trump claims that these materials confirm that Barack Obama personally gave instructions to Central Intelligence Agency (CIA) employees to prepare fabricated information against him.
According to Trump's emphasis, these actions were carried out with the aim of undermining Americans' trust in the electoral system and the results of the 2016 elections. He also mentioned the possibility of arresting the former president.
These statements resonated against the backdrop of an investigation conducted by the US Federal Bureau of Investigation (FBI) at the election office in Fulton County, Georgia. During the investigation, it was reported that documents related to the 2020 elections were seized. According to reports, representatives of the current administration, including Tulsi Gabbard and FBI Deputy Director Andrew Bailey, participated in the events.