Ўқитувчилардан пул йиғиш топшириғини берган “зам” ҳоким ишдан олинди
Жарқўрғон туманидаги 33-сонли умумтаълим мактаби педагог ходимларидан пул маблағлари мажбурий тартибда йиғилаётгани ҳақидаги хабар юзасидан тайинланган хизмат текшируви якунланди. Бу ҳақда Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ахборот хизмати раҳбари Муродбек Давлатов маълум қилди.
Баёнотда айтилишича, текширув вилоят ҳокими назоратида ўтказилиб, ҳолатлар комплекс тарзда ўрганилган, ҳужжатлар таҳлил қилиниб, масъул шахсларнинг тушунтиришлари олинган.
Натижада Жарқўрғон тумани ҳокимининг ўринбосари Анвар Ражабов томонидан берилган кўрсатма амалдаги қонунчилик талабларига зид экани, хусусан, ихтиёрийлик тамойили бузилгани аниқланган.
Хизмат текшируви хулосасига мувофиқ Анвар Ражабов эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.
“Анвар Ражабовнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун текширув материаллари белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Бундай ҳолатларнинг такрорланишига йўл қўймаслик мақсадида ички назорат механизми кучайтирилди ҳамда раҳбар ходимлар билан мақсадли ҳуқуқий тушунтириш ишлари олиб борилмоқда”, - дейилади баёнотда.

The service inspection appointed regarding the report about the forced collection of monetary funds from the pedagogical staff of School No. 33 in Jarkurghon district has been completed. This was reported by Muratbek Davlatov, head of the information service of the Surkhandarya regional khokimiyat.
The statement said that the inspection was carried out under the supervision of the regional khokim, the circumstances were studied comprehensively, documents were analyzed, and explanations were taken from responsible persons.
As a result, it was established that the instruction given by Anvar Rajabov, deputy khokim of Jarkurghon district, contradicted the requirements of current legislation, specifically violating the principle of voluntariness.
In accordance with the conclusion of the service inspection, Anvar Rajabov was relieved of his position.
"To give a legal assessment to the actions of Anvar Rajabov, the inspection materials have been sent to law enforcement agencies in accordance with the established procedure.
In order to prevent the recurrence of such cases, the internal control mechanism has been strengthened and targeted legal explanatory work is being carried out with managerial staff," the statement says.