Эрон АҚШнинг Қувайтдаги ҳарбий базасига берган зарбаси оқибатида неча нафар аскар ҳалок бўлгани очиқланди
Тармоқларга cиздирилган ушбу маълумотни АҚШ Марказий қўмондонлиги тасдиқлаган.
'Эрон АҚШнинг Қувайтдаги ҳарбий базасига берган зарбаси оқибатида неча нафар аскар ҳалок бўлгани очиқланди'ning rasmi
2026 йилнинг 1 март куни Эрон томонидан АҚШнинг Қувайтдаги ҳарбий объектга йўлланган зарба ортидан олти нафар америкалик аскар ҳалок бўлганини тасдиқлади. Бу ҳақда “BBC нашри” маълум қилди.
Дастлаб АҚШ Марказий қўмондонлиги ҳодисада уч аскар ҳалок бўлганини айтган эди, аммо расмийлар душанба 2 март куни бир киши олган жароҳатларидан вафот этганидан ва вайроналар остидан яна икки кишининг жасади топилганидан сўнг, қурбонлар сони икки баравар кўпайганини тасдиқлаган.
Мамлакат Мудофаа вазири “Pit Xegset” Қувайтдаги АҚШ бункерига Эроннинг дастлабки қасос ҳужуми пайтида ҳаво мудофаасидан қочиб ўтган ракета учирилганидан кейин зарба берилганини тасдиқлади.
Маълумот учун, 6 нафар кишининг ўлими АҚШ ҳарбийлари томонидан Исроил билан Эронга қарши янги уруш бошлаганидан бери тасдиқланган ягона ўлим ҳолатлари бўлди.

On March 1, 2026, Iran confirmed that six American soldiers were killed following a strike by Iran on a US military facility in Kuwait. This was reported by "BBC News" here.
Initially, US Central Command stated that three soldiers were killed in the incident, but officials confirmed on Monday, March 2, that the number of casualties had doubled after one person died from injuries and two more bodies were found under the rubble.
The country's Defense Minister, "Pit Xegset," confirmed that the strike on the US bunker in Kuwait was carried out after a missile that had evaded air defenses during Iran's initial retaliatory attack was launched.
For reference, the deaths of these six individuals are the only confirmed fatalities by US military forces since they began a new war against Israel and Iran.