АҚШ президенти Доналд Трамп Вашингтон Эрон билан олиб борилаётган музокараларда марҳум Олий раҳбар Али Хоманаийнинг дафн маросими муносабати билан бир ҳафталик танаффус эълон қилинганини маълум қилди. Бу ҳақда хорижий манбаларга таяниб Zamon.uz хабар берди.
У бу ҳақда Жанубий Дакота штатидаги Рушмор тоғи яқинида АҚШ Мустақиллик куни муносабати билан ўтказилган тадбирда сўзлаган нутқида айтиб ўтди.
“Улар келишувни жуда хоҳлаяпти. Биз уларга дафн маросими учун бир ҳафта вақт бердик”, — деди Трамп.
Бироқ АҚШ президенти музокаралар расман тўхтатилгани ёки аниқ танаффус эълон қилинганини тўлиқ тасдиқламаган. Унинг баёноти Вашингтон ва Теҳрон ўртасида давом этаётган музокаралар фонида янграган.
Аввалроқ, The Wall Street Journal нашри манбаларига таяниб, музокаралар 60 кунлик муддатдан ошиб кетиши эҳтимоли АҚШ томонидан жиддий муаммо сифатида кўрилмаётгани ҳақида хабар берган эди.
Эроннинг марҳум Олий раҳбари Али Хоманаий билан видолашув маросимлари 3 июль куни Теҳронда бошланган. Асосий дафн маросимлари 4–9 июль кунлари мамлакатнинг бир нечта шаҳарларида ўтказилиши, якуний маросим эса Машҳад шаҳрида бўлиб ўтиши режалаштирилган.

U.S. President Donald Trump announced that Washington has declared a one-week pause in the ongoing negotiations with Iran due to the funeral of the late Supreme Leader Ali Khamenei. This was reported by Zamon.uz, citing foreign sources. reported.
He mentioned this during a speech at an event marking U.S. Independence Day near Mount Rushmore in South Dakota.
“They really want an agreement. We gave them a week for the funeral,” Trump said.
However, the U.S. President did not fully confirm that the negotiations have been officially halted or that a specific pause has been declared. His statement came against the backdrop of ongoing negotiations between Washington and Tehran.
Earlier, citing sources, The Wall Street Journal reported that the possibility of the negotiations exceeding a 60-day period is not viewed as a serious problem by the U.S. side.
The farewell ceremonies for Iran's late Supreme Leader Ali Khamenei began in Tehran on July 3. The main funeral rites are scheduled to take place from July 4 to July 9 in several cities across the country, with the final ceremony to be held in the city of Mashhad.