Яқин Шарқдаги можаро ортидан Европа ва қўшни давлатларда ёқилғи қимматлади
Яқин Шарқдаги вазият фонида Европа бозорида энергия ресурслари нархи ошди. АҚШ ва Исроил операцияси бошланганидан сўнг Европада газ нархи қарийб 50 фоизга кўтарилган. Шунингдек, Brent русумидаги нефть нархи 2024 йил июлидан бери илк бор баррели 83 доллардан ошди.
Эстония ва Литвада АИ-95 бензини нархи бир неча соат ичида ўнлаб центга қимматлаётгани қайд этилмоқда. Германияда эса 27 февралдан буён 50 литрли бакни тўлдириш қиймати 6–9 еврога ошган.
Украинада ҳам ёқилғи бозорида кескин ўзгариш кузатилмоқда: ҳафта бошидан бери бензин нархи 20 фоизга ошган. 3 март куни бир кечада нарх 2 гривнага кўтарилган. АЁҚШларда ҳайдовчилар эрталабдан навбатга туриб, эҳтимолий қимматлашувдан олдин бакларни тўлдиришга уринмоқда.
Молдовада эса АИ-95 бензини бир литри қарийб 30 лейга етди — бу сўнгги бир йилдаги энг юқори кўрсаткич. Дизель ёқилғиси эса 21,21 лейгача кўтарилган. Расмий маълумотларга кўра, мамлакат омборларида бензин захираси 23 кунга, дизель 13 кунга ва табиий газ 24 кунга етади.

Against the backdrop of the situation in the Middle East, the price of energy resources has risen in the European market. Since the start of the US and Israel operation, gas prices in Europe have increased by almost 50 percent. Similarly, the price of Brent crude oil has exceeded $83 per barrel for the first time since July 2024.
In Estonia and Lithuania, it has been noted that the price of AI-95 gasoline has increased by tens of cents within a few hours. In Germany, since February 27, the cost of filling a 50-liter tank has increased by 6–9 euros.
Sharp changes are also being observed in Ukraine's fuel market: since the beginning of the week, gasoline prices have risen by 20 percent. On March 3, the price increased by 2 hryvnias overnight. At gas stations, drivers are lining up since morning, trying to fill their tanks before a possible price hike.
In Moldova, a liter of AI-95 gasoline has reached almost 30 lei — the highest indicator in the last year. Diesel fuel has risen to 21.21 lei. According to official data, the country's reserves contain gasoline for 23 days, diesel for 13 days, and natural gas for 24 days.