Сирдарё вилояти Мирзаобод туманида кадастр бўлими бош инспектори пора олаётган вақтида қўлга олинди.
'Сирдарёда кадастр ходими пора билан ушланди'ning rasmi
У фуқарога кадастр ҳужжатларини тезлаштириб бериш эвазига пул талаб қилган.
Маълум қилинишича, Кадастр агентлигининг Мирзаобод тумани бўлими бош инспектори 1975 йилда туғилган фуқаронинг ишончига кириб, таниш мансабдор шахслар орқали унинг яшаш хонадони учун кадастр ҳужжатларини расмийлаштириб бериш ва ҳужжатларни муддатидан олдин тайёрлаб бериш эвазига 1500 АҚШ доллари сўраган.
Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у 1000 АҚШ доллари ва 6 млн 50 минг сўм олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди ҳамда 28, 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Sirdaryoda cadastre employee was involved in a bribe.
The head inspector of the cadaster department in the Mirzaabad district of the Syrdarya region was apprehended while receiving a bribe.
Image of 'Sirdaryoda cadastre employee was involved in a bribe.'
He demanded money from the citizen in exchange for expediting cadastral documents.
It is reported that the chief inspector of the Mirzaabad district department of the Cadastre Agency gained the trust of a citizen born in 1975 and, through familiar officials, requested 1,500 US dollars in exchange for formalizing the cadastral documents for his residential home and preparing the documents ahead of schedule.
During a rapid operation conducted in cooperation with employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, he was caught red-handed with material evidence while receiving 1,000 US dollars and 6 million 50 thousand soums.
Regarding this incident, a criminal case has been initiated against him under Article 168, Part 3, subsection "v", and Articles 28 and 211, Part 1 of the Criminal Code, and detention as a preventive measure has been applied. Investigative actions are currently being carried out.