Тошкентда туннель йўли ўпирилиб тушди
Бугун, 12 март куни Тошкент шаҳрида Темур Малик ва Буюк Ипак йўли кўчалари кесишмаси яқинидаги янги туннель йўлида тиргак деворнинг бир қисми қисман қулаб тушди. Бу ҳақда Тошкент шаҳар ҳокимлиги маълум қилди.
Билдирилишича, ҳодиса оқибатида жабрланганлар қайд этилмаган. Воқеа жойига зудлик билан авария хизматлари, техник мутахассислар ва масъул ташкилотлар вакиллари етиб келган. Ҳозирда ҳудуд ўраб олинган ва хавфсизлик чоралари кучайтирилган.
Мутасаддиларга кўра, айни пайтда ҳодиса юзасидан комплекс техник текширув ўтказилмоқда. Дастлабки тахминларга кўра, сўнгги кунларда кузатилган кучли ёғингарчилик, тупроқнинг ҳаддан ташқари намланиши ва конструкцияга тушаётган юклама ортиши каби омиллар ҳодисага сабаб бўлиши мумкин.
Шунингдек, лойиҳа ечимлари, қурилиш-монтаж ишлари сифати, дренаж тизими ҳолати ҳамда қурилиш назорати билан боғлиқ барча жиҳатлар ҳам текширилмоқда. Текширув якунларига кўра тиклаш ишлари бўйича қарор қабул қилинади.
Маълумот учун, мазкур йўл ўтказгич 2024 йил август ойида фойдаланишга топширилган эди. Ўшанда масъуллар ушбу туннель туридаги йўл ўтказгичнинг хизмат муддати 100–120 йил бўлишини таъкидлаган.

Today, on March 12, a section of the retaining wall partially collapsed in the new tunnel road near the intersection of Temur Malik and Buyuk Ipak Yuli streets in Tashkent city. The Tashkent city administration reported this.
According to the report, no casualties were recorded as a result of the incident. Emergency services, technical specialists, and representatives of responsible organizations promptly arrived at the scene. The area has now been cordoned off and safety measures have been strengthened.
According to officials, a comprehensive technical investigation into the incident is currently underway. Preliminary assumptions suggest that factors such as the heavy rainfall observed in recent days, excessive soil moisture, and increased load on the structure could have caused the incident.
Furthermore, all aspects related to design solutions, the quality of construction and installation work, the condition of the drainage system, and construction supervision are also being examined. Based on the investigation results, a decision will be made regarding restoration work.
For reference, this road passage was commissioned for use in August 2024. At that time, responsible persons emphasized that the service life of this tunnel-type road passage is 100–120 years.