Коррупцияга қарши тезкор тадбирлар натижасида Жиззах ва Қорақалпоғистонда ҳокимият вакиллари ноқонуний равишда ер ва пул маблағлари эвазига пора олган пайтда ушланди. Бу ҳақда ДХХ Zamon.uz'га маълум қилди.
Маълум қилинишича, Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар органлари ҳамкорлигида ўтказилган текширувда, Жиззах вилоятининг Зарбдор тумани ҳокимлиги бош мутахассиси ўз хизмат мавқеини суиистеъмол қилиб, 1983 йилда туғилган фуқаронинг ер майдонини аукционда расмийлаштириб бериш эвазига 20 млн сўм олганлиги аниқланди.
Шунингдек, ДХХ Қорақалпоғистон Республикаси бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда Хўжайли тумани ҳокимлиги бош мутахассиси ва туман ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлими бош мутахассиси 41,6 гектар ер майдонини фермер номига расмийлаштириб бериш эвазига 3 минг доллар олган вақтларида ушланди.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат бўйича Жиноят Кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган ва тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

As a result of urgent anti-corruption measures, representatives of authorities in Jizzakh and Karakalpakstan were caught while illegally receiving bribes in exchange for land and monetary funds. The State Security Service reported this to Zamon.uz.
According to the report, during an inspection conducted jointly by the State Security Service and internal affairs bodies, it was established that the chief specialist of the Zarbdor district administration of Jizzakh region, abusing his official position, received 20 million soums in exchange for officially registering a land plot belonging to a citizen born in 1983 through an auction.
Similarly, during an urgent measure carried out by employees of the State Security Service Directorate for the Republic of Karakalpakstan, the chief specialist of the Khodjeyli district administration and the chief specialist of the district department for veterinary and livestock development were caught while receiving 3 thousand dollars in exchange for officially registering a 41.6-hectare land plot in the name of a farmer.
Currently, criminal cases have been initiated under Article 168 (fraud) of the Criminal Code for both cases, and investigative actions are being carried out.