Ўзбекистонда қарийб 2000 турдаги дорининг нархи пасайтирилди
2026 йил 1 мартдан бошлаб рецепт асосида бериладиган қарийб 2000 номдаги дори воситаларининг чакана нархлари пасайтирилди. Бу ҳақда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги маълум қилди.
Билдирилишича, истеъмолчилар дори воситаларини харид қилишдан олдин уларнинг белгиланган референт (чекланган) нархини махсус рақамли платформалар орқали текшириши мумкин. Бунинг учун pharm.gov.uz сайти ҳамда PharmUz мобил иловасидан фойдаланиш тавсия этилган.
Мазкур хизматлар орқали фойдаланувчилар дори воситасининг номи, ишлаб чиқарувчиси ва белгиланган чакана нархи ҳақидаги маълумотларни кўриши мумкин. Бу эса дорихоналарда дори воситаларининг сунъий равишда қиммат нархда сотилишининг олдини олишга хизмат қилади.
Агар дори воситаси белгиланган референт нархдан юқори баҳода сотилаётгани аниқланса, истеъмолчилар PharmUz иловасидаги “Шикоятлар” бўлими орқали мурожаат қолдириши мумкин. Мурожаатлар ваколатли органлар томонидан кўриб чиқилиб, қонунбузарлик аниқланса тегишли чоралар кўрилади.
Шунингдек, дорихоналардан-дори воситаларини сотишда белгиланган референт нархларга қатъий риоя қилиш талаб этилмоқда. Агар дорилар чекланган нархдан юқори баҳода сотилгани аниқланса, бу лицензия талаблари бузилиши сифатида баҳоланиб, дорихона лицензияси бекор қилиниши мумкин.

In Uzbekistan, the prices of nearly 2000 types of medicines have been reduced.
From March 1, 2026, the retail prices of nearly 2000 types of medicines dispensed by prescription have been reduced. This was reported by the Agency for the Development of the Pharmaceutical Network.
It is reported that before purchasing medicines, consumers can check their established reference (maximum) prices through special digital platforms. For this, it is recommended to use the pharm.gov.uz website and the PharmUz mobile application.
Through these services, users can view information about the name of the medicine, its manufacturer, and the established retail price. This will help prevent the artificial inflation of medicine prices in pharmacies.
If it is found that a medicine is being sold at a price higher than the established reference price, consumers can file a complaint through the "Complaints" section in the PharmUz application. Complaints will be reviewed by authorized bodies, and if a violation is identified, appropriate measures will be taken.
Furthermore, pharmacies are strictly required to adhere to the established reference prices when selling medicines. If medicines are found to be sold at prices above the maximum, this will be considered a violation of licensing requirements, and the pharmacy's license may be revoked.