Тошкентда халқаро молия маркази ташкил этилади
Президентнинг маълум қилишича, марказ ҳудудида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш ваколатига эга мустақил молиявий регулятор ҳам фаолият юритади.
'Тошкентда халқаро молия маркази ташкил этилади'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент халқаро инвестиция форумида инвесторлар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш ва мамлакатнинг сармоявий жозибадорлигини ошириш мақсадида Тошкент халқаро молия маркази ташкил этилишини маълум қилди.
Давлат раҳбарининг таъкидлашича, инвесторлар ҳуқуқларини кучли институтлар ва халқаро механизмлар орқали таъминлаш бугунги кунда устувор вазифалардан бири ҳисобланади. Шу мақсадда жорий йилнинг март ойидан мазкур марказни ташкил этиш бўйича амалий ишлар бошланган.
Қайд этилишича, марказнинг ҳуқуқий мақоми Конституциявий қонун билан мустаҳкамланади. Унинг иштирокчилари учун алоҳида солиқ режими жорий қилиниб, фойда солиғи, қўшилган қиймат солиғи, мол-мулк солиғи ҳамда божхона божлари нол фоиз этиб белгиланади.
Шунингдек, капиталнинг эркин ҳаракати ва исталган валютада ҳисоб-китоб қилиш имконияти кафолатланади. Марказ ҳудудида молиявий технологиялар, рақамли активлар ҳамда "яшил" молия йўналишларини ривожлантириш учун замонавий инфратузилма яратилади.
Бундан ташқари, Тошкент халқаро молия марказида Англия ҳуқуқи тамойилларига асосланган махсус ҳуқуқий режим жорий этилади. Шунингдек, нуфузли хорижий судьялар ва халқаро экспертлар иштирокида мустақил Тошкент халқаро тижорат суди ташкил қилинади.
Айни пайтда инвестициявий медиация институтини ривожлантириш чоралари ҳам кўрилмоқда. Шу муносабат билан Ўзбекистон БМТнинг Медиация тўғрисидаги Сингапур конвенциясига қўшилиш ниятида.
Давлат раҳбарининг таъкидлашича, мазкур чоралар натижасида инвесторлар Ўзбекистон ҳудудининг ўзида халқаро стандартларга мос ҳуқуқий ҳимоя механизмларидан фойдаланиш имкониятига эга бўлади.
Дастлабки босқичда марказ иштирокчилари учун жорий этилаётган солиқ ва божхона имтиёзлари ҳамда махсус ҳуқуқий режимнинг амал қилиш муддати 50 йил этиб белгиланади.
Президент маҳаллий ва хорижий инвесторларни мамлакатда яратилаётган янги имкониятлар ва шаклланаётган молиявий экотизимдан самарали фойдаланишга чақирди.

An international financial center will be established in Tashkent.
According to the President, an independent financial regulator with the authority to adopt normative legal documents will also operate in the territory of the center.
Image of 'An international financial center will be established in Tashkent.'
President Shavkat Mirziyoyev announced the establishment of the Tashkent International Financial Center at the Tashkent International Investment Forum with the aim of reliably protecting investors' rights and increasing the country's investment attractiveness.
According to the head of state, ensuring investors' rights through strong institutions and international mechanisms is one of the priority tasks today. To this end, practical work on establishing this center began in March of this year.
It is noted that the legal status of the center will be enshrined by a Constitutional Law. A special tax regime will be introduced for its participants, with the profit tax, value-added tax, property tax, and customs duties set at zero percent.
Also, the free movement of capital and the possibility of making settlements in any currency will be guaranteed. Modern infrastructure will be created in the center's territory for the development of financial technologies, digital assets, and "green" finance.
According to the President, an independent financial regulator with the authority to adopt regulatory legal acts will also operate in the territory of the center.
Furthermore, a special legal regime based on the principles of English law will be introduced in the Tashkent International Financial Center. Also, an independent Tashkent International Commercial Court will be established with the participation of reputable foreign judges and international experts.
At present, measures are also being taken to develop the institution of investment mediation. In this regard, Uzbekistan intends to join the UN Singapore Convention on Mediation.
According to the head of state, as a result of these measures, investors will have the opportunity to use legal protection mechanisms that meet international standards directly on the territory of Uzbekistan.
In the initial stage, the tax and customs benefits introduced for the center's participants, as well as the special legal regime, will be valid for a period of 50 years.
The President called on local and foreign investors to make effective use of the new opportunities being created in the country and the emerging financial ecosystem.