Давлат грантида ўқиганлар учун 3 йиллик ишлаб бериш талаби бекор қилиниши мумкин
Ўзбекистонда давлат грантлари асосида таҳсил олган битирувчилар учун белгиланган камида уч йил ишлаб бериш мажбуриятини бекор қилиш таклиф этилмоқда.
'Давлат грантида ўқиганлар учун 3 йиллик ишлаб бериш талаби бекор қилиниши мумкин'ning rasmi
Ўзбекистонда давлат грантлари асосида олий таълим олган битирувчилар учун амалдаги камида уч йил ишлаб бериш талаби ўзгартирилиши мумкин. Бу ҳақда “Кадрларни давлат грантлари асосида мақсадли тайёрлаш тартиби тўғрисида низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарорга ўзгартириш киритиш бўйича лойиҳада келтирилган.
Унга кўра, амалдаги низомда белгиланган “камида уч йил” ишлаб бериш мажбуриятига оид нормаларни чиқариб ташлаш ва уни “мажбурий” деган умумий тушунча билан алмаштириш таклиф қилинмоқда.
Шу билан бирга, давлат гранти асосида ўқиган битирувчиларнинг ишлаб бериш муддати таълим йўналишининг ўзига хос жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан алоҳида белгилаб берилиши кўзда тутилган.
Ҳужжатда, шунингдек, битирувчиларни ишга тақсимлашга оид айрим тушунчаларга аниқлик киритиш таклиф этилган. Жумладан, “доимий яшаш жойи” атамасини “яшаш жойи” деб алмаштириш режалаштирилмоқда.
Эслатиб ўтиш жоиз, аввалроқ 2026–2027 ўқув йилидан бошлаб тиббиёт йўналишларида оширилган тўлов-контракт асосида қабул қилиш тартибини бекор қилиш масаласи ҳам муҳокамага қўйилган эди.

In Uzbekistan, the requirement for graduates who received higher education on the basis of state grants to work for at least three years may be changed. This is stated in a draft amendment to the resolution "On approval of the procedure for targeted training of personnel on the basis of state grants."
According to it, it is proposed to remove the norms concerning the "at least three years" work obligation established in the current regulation and replace it with the general concept of "mandatory."
At the same time, it is envisaged that the work period for graduates who studied on a state grant will be determined separately by the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, taking into account the specific aspects of the field of study.
The document also proposes to clarify some concepts related to the job assignment of graduates. For example, it is planned to replace the term "permanent place of residence" with "place of residence."
It is worth noting that earlier, the issue of abolishing the procedure for admission on an increased tuition-contract basis in medical fields starting from the 2026–2027 academic year was also put up for discussion.